Україна та світ | Правовий дайджест | Квітень 2024

 

ПРАВНИЧА ОСВІТА

Міністерство освіти і науки України затвердило стандарти вищої освіти зі спеціальності 293 «Міжнародне право» першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти. Згідно з відповідними наказами стандарти будуть уведені в дію з 2024/2025 навчального року.

Підготовка правників у закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання: стан та євроінтеграційні вимоги. Для ефективного функціонування всієї системи правосуддя та забезпечення верховенства права державі потрібні професійні та доброчесні правники. Держава має створити всі умови та повноцінну систему підготовки осіб, які здобуватимуть правничу освіту для подальшої роботи в правничій сфері. Ключовим завданням цього дослідження є опис стану підготовки правників у закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання та окреслення перспектив подальшої підготовки правників у цих закладах.

 

ЗАКОНОДАВСТВО

Новий Закон про цифровий контент та цифрові послуги: регулювання, якого бракувало, чи брак?  У березні 2024 року набрав чинності Закон України «Про цифровий контент та цифрові послуги», прийняття якого декламується як імплементація в національне законодавство норм європейського законодавства, зокрема, Директиви Європейського Парламенту і Ради (ЄС) від 20 травня 2019 року № 2019/770 про деякі аспекти, що стосуються договорів про постачання цифрового контенту та цифрових послуг. Нині передбачити повною мірою його вплив на формування цифрової сфери та діяльність представників бізнесу доволі важко, однак у статті допоможемо розібратись із новинками цифрового законодавства, відповімо на важливі питання та надамо практичні поради, які заслуговують на увагу.

 

ЗАКОНОДАВЧИЙ ПРОЦЕС

Біла книга законодавчого процесу. У Білій книзі запропоновані шляхи вдосконалення підготовки законопроєктів суб’єктами права законодавчої ініціативи та плану законопроєктної роботи Верховної Ради України, удосконалення проведення експертизи проєктів нормативно-правових актів, підходів до формування комітетів і підвищення їхньої ролі в законотворчому процесі, процедури розгляду та ухвалення Парламентом проєктів актів; надані пропозиції щодо подолання так званого законодавчого спаму, моніторингу реалізації законів, потреби визначення особливостей законодавчого процесу в умовах дії правового режиму воєнного стану.

Реформатори 2023: хто ініціював закони, які мали позитивний вплив на розвиток країни. Україна перебуває в процесі активної відбудови, відновлюючи не тільки об’єкти інфраструктури, а й змінюючи «правила гри» всередині країни. Лише євроінтеграція потребує впровадження понад 28 тисяч законодавчих змін. Ми простежили, хто з народних обранців найчастіше ініціює реформи. Для цього відібрали лише ті законопроєкти, які суттєво впливають на суспільне життя та економіку. Кожен депутат отримав місце в рейтингу за сумою балів від ініційованих ним вагомих законопроєктів. У яких фракціях найбільший відсоток депутатів-реформаторів? Чи впливає вік та стать на ініціативність? Яких сфер торкнулися реформи? Відповіді на ці та інші запитання – у дослідженні.

Гендерно-правовий аналіз нормативно-правових актів у сфері людського капіталу. У період відбудови та відновлення після війни важливо враховувати в нормативно-правових актах принципи гендерної рівності. Принцип «build back better», який Україна планує застосовувати під час відбудови, можна використовувати і під час формування економічної та соціальної політики, підвищуючи їх ефективність та людиноцентричність. Це означає, що, розробляючи закони та реформи, необхідно зважати на рівні можливості для чоловіків та жінок, а також уводити до НПА норми, які сприятимуть гендерній рівності.

 

ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА

Санкційний довідник: уроки для України з практики іноземного санкційного законодавства та міжнародного права. Дослідження містить огляд міжнародних практик і стандартів різних санкційних режимів, які запроваджені в демократичних країнах світу. У ньому міститься коротка історія становлення санкцій як інструмента зовнішньої політики, окреслено роль санкцій під час міждержавних конфліктів та описано основні моделі оцінювання ефективності санкцій. У довіднику розкрито основні санкційні системи, що діють на рівні міжнародних організацій і держав. Окремо викладено проблемні сторони української санкційної інфраструктури та підготовлено рекомендації для вітчизняної санкційної системи на основі міжнародного досвіду.

Координаційний центр з надання правничої допомоги у співпраці з  Американською асоціацією юристів Ініціативи з верховенства права провів онлайн-тренінг «Війна у цифровому вимірі та права людини». Війна з агресором триває, зокрема і в цифровому середовищі. Масштабні кібер- та інформаційні атаки, дезінформація, фейки – це те, з чим Україна бореться останні роки. Тож тема захисту прав людини у цифровому середовищі як ніколи актуальна. Більш детальну інформацію можна дізнатися з відеозапису заходу.

Колективні спори: як досягти ефективності правосуддя? Коли ми чуємо про колективні спори, то автоматично спливає думка про спори в сфері трудових відносин, що врегульовані чинним Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів». Однак чи тільки в цій галузі права є можливим виникнення спорів, в яких на одній стороні є велика кількість учасників?

 

СУДОВА ПРАКТИКА

Криптовалюта та кримінальні провадження: незвичні кейси судової практики. Попри добре відомі суперечності у національному законодавстві та недостатній рівень нормативного врегулювання правовідносин, які виникають з факту володіння криптовалютою, її купівлі-продажу або обміну на товари чи послуги, саме криптовалюта нерідко стає об'єктом злочинного посягання чи знаряддям вчинення злочину. Найчастіше в судовій практиці трапляються випадки засудження осіб, котрі використовували криптовалюту з метою придбання наркотичних речовин, фінансування терористичних організацій чи оплати за підроблені довідки про проходження медичного огляду військово-лікарської комісії. Нерідко зловмисники використовують криптовалюту для анонімізації операцій з перерахування коштів, отриманих внаслідок шахрайських дій. Розглянемо кілька актуальних судових кейсів.

Огляд судової практики ВС щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною. Розуміючи важливість формування єдності судової практики щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, Верховний Суд систематизував висновки з цих питань та відобразив їх у тематичному огляді. Зокрема, огляд містить ключові правові позиції щодо кримінально-правової кваліфікації:  злочинів проти основ національної безпеки, вчинених як під час воєнного стану, так і до його введення; кримінальних правопорушень проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.

  

АДВОКАТУРА

Адвокатура України: європейське майбутнє чи знову в радянщину?! Однією із небагатьох дійсно вдалих реформ незалежної України можна назвати ухвалення у 2012 році закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Отримавши чисельні позитивні відгуки європейських інституцій, цей закон до сьогодні не зазнав жодної суттєвої зміни щодо обраної моделі регулювання професії адвоката. Як так сталося і чому спроби похитнути цю модель становлять загрозу для України як правової держави, спробуємо розібратися в межах цієї статті.

 

СУДОЧИНСТВО

Особливості доказування в адміністративному судочинстві. Призначенням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів приватних осіб від незаконних рішень, дій та бездіяльності з боку суб’єктів владних повноважень. Важливою складовою досягнення завдання адміністративного судочинства є доказування, яке спрямоване, у першу чергу, на встановлення обставин у справі. Доказова діяльність має впорядкований характер та притаманна для всіх стадій розгляду адміністративної справи. На кожній стадії розгляду справи така діяльність характеризується певними особливостями, що у підсумку має забезпечити прийняття законного й обґрунтованого рішення у справі.

 

СУДОУСТРІЙ

В Конституційному Суді України за участі німецьких колег відбулася онлайн-лекція на тему «Федеральний конституційний суд: історія та сьогодення». Доповідачі розповіли про історію створення та еволюцію Федерального конституційного суду Німеччини, його роль в захисті конституційних принципів та механізмах взаємодії з іншими органами влади; зосередили увагу на законодавчих нормах, відповідно до яких суд здійснює свої повноваження; проінформували про процедуру обрання суддів та судову практику ФКС Німеччини. Пропонуємо до вашої уваги відеозапис заходу.

 

ПРАКТИЧНІ ПОРАДИ ЮРИСТАМ

Як просувати послуги юриста та адвоката без команди маркетологів? Для просування послуг юриста або адвоката без команди маркетологів можна скористатися кількома стратегіями, які засновані на індивідуальних зусиллях та доступних ресурсах. Пропонуємо декілька ефективних підходів.

 

НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ

Інформаційний бібліографічний список «Нові надходження» містить друковані та електронні книжкові видання, які поповнили фонд бібліотеки СумДУ у  січні-лютому 2024 року, в тому числі і з питань права та юриспруденції.

Бібліотека СумДУ організовує вебінар "Технічна перевірка робіт системами StrikePlagiarism та Unicheck", на якому будуть розглянуті питання: функціональні можливості систем, інтерпретація Звіту подібності, формування протоколу перевірки. Вебінар буде корисним бакалаврам, магістрам, аспірантамДата події: 07 травня 2024 р. Час події: 15-30.

 

   

 Чи була корисною для Вас інформація?

  

 

Консультанти:

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 68-79-29
  [email protected]

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua