Відкриті освітні ресурси (англ. Open Educational Resources (OER) – це матеріали для навчання, викладання та дослідницької діяльності в будь-якому форматі та середовищі, які:

  • знаходяться у суспільному надбанні або захищені авторським правом;
  • видані за відкритою ліцензією, що дозволяє безкоштовний доступ, повторне використання, перепризначення, адаптацію та повторне розповсюдження іншими особами. 

OER можуть включати: повні курси, модулі курсів, відкриті підручники, навчальні програми, лекції, посібники для студентів, конспекти лекцій, домашні завдання, вікторини, лабораторні та аудиторні заняття, педагогічні матеріали, відео, інтерактивні матеріали, такі як симуляції чи рольові ігри, інструменти оцінювання та багато інших ресурсів, програмне забезпечення, програми (включаючи мобільні додатки) та будь-які інші навчально-корисні матеріали.

 

Відкриті підручники та книги

MIT OpenCourseWare  – ініціатива Массачусетського технологічного інституту (MIT) щодо публікації у відкритому доступі освітніх матеріалів своїх навчальних курсів для студентів та аспірантів. Навчальні матеріали доступні відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike у галузі гуманітарних, суспільних, інженерних, екологічних, комп’ютерних, фізико-математичних, економічних, біологічних, юридичних наук.

Directory of Open Access Books доступ до 4589 академічних рецензованих книг від 155 видавництв з усіх галузей знань.

OER Commons – публічна цифрова бібліотека відкритих освітніх ресурсів з різних галузей знань: прикладні науки, науки про життя, суспільні, фізико-математичні, гуманітарні, юридичні науки, бізнес, освіта. 

OpenEd at BCcampus  – проєкт уряду Канади орієнтований на забезпечення студентів відкритими підручниками та іншими освітніми матеріалами з таких галузей знань, як: інженерні, комп’ютерні, гуманітарні, юридичні, суспільні, фізико-математичні науки, медицина та здоров’я, бізнес та економіка, туризм, навколишнє середовище, вища освіта.

Open Education North Carolina Textbooks  – ініціатива надання відкритих підручників для курсів, що викладаються в університетах штату Північної Кароліни. Охоплює такі галузі знань: STEM освіта, гуманітарні та суспільні науки, бізнес та економіка, статистика, біологія, математика, хімія, туризм, освіта.

Open Culture: 200 Free Textbooks  – доступ до 200 відкритих підручників від відомих вчених та до понад 1700 безоплатних онлайн-курсів від провідних університетів світу з таких галузей знань: бізнес і менеджмент, біологія, хімія, комп'ютерні науки та інформаційні системи, наука про Землю, економіка та фінанси, освіта, інженерні, гуманітарні, суспільні та юридичні науки.

Open Textbook Library – колекція з понад 1088 відкритих підручників, що охоплює комп’ютерні, гуманітарні, суспільні, природничі, інженерні, юридичні науки, медицину, математику, бізнес та менеджмент, журналістику та комунікації, освіту.

Openstax.org - некомерційна освітня технологічна ініціатива, заснована в Університеті Райса . З 2012 року OpenStax створює рецензовані підручники з відкритою ліцензією, які доступні у безкоштовних цифрових форматах і за низьку вартість у друкованому вигляді.

LibreTexts: Free the Textbook – доступ до 398 відкритих підручників, 154 навчальних курсів з таких галузей знань: біологія, хімія, бізнес, інженерія, статистика, наука про Землю, фізико-математичні, гуманітарні, суспільні науки, освіта.

OpenStax College  – освітня ініціатива Університету Райс. Безоплатний доступ до онлайнової форми рецензованих підручників з різних галузей знань: математика, медицина, біологія, бізнес, гуманітарні та природничі науки, вища освіта.

Pressbooks directory - безкоштовний каталог, який містить 6 573 книги відкритого доступу, видані 176 організаціями та мережами за допомогою Pressbooks. За допомогою видавничої платформи Pressbooks легко копіювати, переглядати, реміксувати та розповсюджувати будь-який відкрито ліцензований вміст, знайдений тут.

EdEra Books  – соціальний проект інтерактивної освітньої літератури. Розробляється командою молодих науковців, програмістів, дизайнерів та експертів. Онлайн-книги на EdEra складаються з ілюстрованих текстів з інтегрованими відео та тестами для перевірки здобутих знань. Дозволяють поєднати різні методи сприйняття інформації і підвищити ефективність навчання. І головне — безкоштовний доступ онлайн 24/7.

Open Textbook Initiative from the American Institute of Mathematics  – ініціатива «Відкритий підручник» від Американського інституту математики.

Open Educational Resources Search Index (OERSI)ініціатива Національної науково-технічної бібліотеки Німеччини. Пошуковий індекс відкритих освітніх ресурсів, який містить понад 43 тис. відкритих освітніх матеріалів. Охоплює такі галузі знань: інженерні, гуманітарні, суспільні, природничі науки, математика, право, економіка, медицина, спорт.

Twillo ініціатива Національної науково-технічної бібліотеки Німеччини. Портал безкоштовних освітніх матеріалів з відкритою ліцензією, які доступні для використання у навчальній та викладацькій діяльності, з таких галузей знань: інженерні науки, математика, природознавство, медицина та охорона здоров’я, гуманітарні науки.

 

Консультанти:

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 68-79-29
  [email protected]

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua