Україна та світ | Соціодайжест | Квітень 2024

 

СОЦІОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ

Дослідження з питань соціального захисту та соціальних прав в Україні: задоволеність соціальними послугами. Цей звіт є результатом соціологічного дослідження з питань соціального захисту та соціальних прав в Україні, проведеного командою аналітикинь Cedos в рамках проєкту Ради Європи «Посилення соціального захисту в Україні».

Дослідження показали, що довіра українців до соцопитувань значно зросла. У грудні минулого року 47% громадян України довіряли даним соціологічних організацій, що вже давно працюють, 7% – не довіряли, інші не мали певної думки з цього приводу.

 

ДЕМОГРАФІЯ

Внаслідок війни Україна стикнулася з глибокою демографічною кризою. З метою її подолання Міністерство соціальної політики спільно із широким колом представників експертного середовища, залученням Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України, органів влади, міжнародних партнерів розробило проект Стратегії демографічного розвитку до 2040 року.

Чи загострила війна демографічну ситуацію в Україні? Чи є стратегія демографічного розвитку, де наявні загальні напрями, як діяти державі для покращення демографічної ситуації? Які будуть можливості держави після закінчення війни? Про демографічну ситуацію в Україні розповів у своєму інтерв’ю для медійної платформи «Еспресо» Олександр Гладун, заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАН України, член-кореспондент НАН України.

Минулого року коефіцієнт приросту населення України становив 0,9%, що є найнижчим серед європейських країн показником, і свідчить про скорочення чисельності населення нашої країни. Про це повідомила міністр соціальної політики України Оксана Жолнович під час виступу на форумі «Демографічне майбутнє України».

  

ПОЛІТОЛОГІЯ

Про складні політичні процеси, що сьогодні відбуваються у політичній системі нашої держави, в інтерв’ю програмі «Про науку. Компетентно» розповіла Галина Зеленько, завідувачка відділу політичних інститутів та процесів Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України, член-кореспондент НАН України.

 

СУСПІЛЬНІ ПРОЦЕСИ

Бразильські цифрові застосунки з надання державних послуг не враховують вікових особливостей — і це знижує можливості людей старшого віку в цифровому світі. Про ці та інші аспекти медійної та цифрової грамотності в інтерв’ю із дослідницею з Бразилії Марілією Дукі.

ГО «Культурний Проект» у межах освітнього проєкту «У пошуках ідентичності» організовує низку відкритих лекцій і дискусій, аби глибше дослідити складні теми національної ідентичності, історичної памʼяті й деколонізації. У рамках проєкту відбулася лекція українського філософа, публіциста та перекладача Вахтанґа Кебуладзе «Громадянська ідентичність українського суспільства. Еволюція та особливості».

Представництво Європейського Союзу в Україні запрошує всіх бажаючих пройти онлайн-курс «Історія українського громадянського суспільства». Курс допоможе зрозуміти суспільно-політичні події і процеси, які формували сучасну Україну та її народ з початку 90-х років. Курс також охоплює появу незалежних українських медіа, політичну і громадську активність кримських татар, російські злочини на анексованому півострові та історію громадських рухів на сході України. Можливість отримання сертифіката. Онлайн-курс підготовлений у межах проєкту «Фенікс», що впроваджується Фондом Східна Європа коштом Європейського Союзу. Потрібна реєстрація.

Випуск подкасту «Дух і Літера» присвячено книзі Володимира Паніотто «Соціологія в анекдотах», що вийшла друком у 2022 році. Автор доводить, що деякі анекдоти дуже точно і лаконічно описують соціальні процеси. Автор підібрав анекдоти з різних тем, які вивчають соціологи, і у своїх коментарях до анекдотів показує, які висновки могли б зробити соціологи, аналізуючи ситуацію, яка описана в анекдоті. До кожної теми додається також короткий опис соціологічних концепцій з лекцій вступного курсу до соціології, що читалися автором у «Києво-Могилянській академії». Головне завдання книжки полягає в тому, щоб показати: соціологія – це цікаво і весело. Про книгу говорять Володимир Паніотто – український соціолог, доктор філософських наук, генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології, та Євген Головаха – український соціолог та громадський діяч; доктор філософських наук, директор Інституту соціології НАН України.

 

СОЦІАЛЬНА РОБОТА

Інклюзивна політика покликана залучити у різні сфери життя всіх громадян, включно з людьми з інвалідністю і маломобільними групами населення. Однією з державних установ, що відповідають за допомогу в адаптації українців з особливими освітніми, є інклюзивно-ресурсні центри (ІРЦ).

У статті «Соціальні навички у формуванні успішної професійної практики соціальних працівників» висвітлено ключові аспекти цих навичок, їх взаємозв’язок із забезпеченням високої якості соціальних послуг, а також умови, які сприяють їхньому формуванню.

 

ПСИХОЛОГІЯ

Подкаст «War-life balance»: «Емоційна напруга, злість та пошуки жертви: як ми почуваємось на третьому році війні?» У цьому епізоді журналістка Аліна Полякова та психотерапевтка Юлія Кос говорять про те, як почувають себе люди на третьому році війни та відповідають на непрості питання: Чи можна втомитись від війни? Як наша психіка адаптувалась до постійних обстрілів та тривоги? Як ми втратили відчуття дому та навчились жити у невизначеності?

Так само, як наш організм має фізичний імунітет, що захищає від хвороб, наша психіка потребує свого власного захисного бар'єра — психологічного імунітету. У матеріалі йдеться про те, як розвинути стійкість до стресових ситуацій.

Якісний сон – запорука фізичного та ментального здоров’я, проте в умовах війни висипатися виходить далеко не у всіх. Mind розповідає, як швидко заснути в будь-яких умовах та станах і пропонує дієві методики.

 

ГЕНДЕРНА ПОЛІТИКА

Інформаційні технології розширили можливості для людини соціалізуватися та взаємодіяти з іншими, бути поміченою, відстоювати свої права. Водночас цифровізація несе в собі ризики, закарбовуючи різні форми нерівності та насильства в онлайн-сфері. Гендерна нерівність у «чорному дзеркалі»: що таке цифрове насильство, хто від нього найчастіше страждає та як реагують на цю проблему у світі? 

У статті «Гендерна рівність у політичній сфері як одна із складових реалізації цілей сталого розвитку ООН» було здійснено комплексний аналіз принципу гендерної рівності у політиці. Актуальність теми дослідження зумовлена потребою в гармонійному розвитку суспільства після двох світових воєн. Відтак було розроблено концепцію сталого розвитку, яка серед іншого передбачає дотримання принципу рівності, зокрема і гендерної. 

 

ФІЛОСОФІЯ

Український філософ Василь Довгович був послідовником Канта в Україні ще за його життя, що свідчить про нашу приналежність до європейського інтелектуального простору. Довгович ідентифікував себе русином-українцем, а деякі свої літературні твори писав українською мовою. Що ще про нього відомо?

 

КУЛЬТУРА. МИСТЕЦТВО

Благодійний фонд Zagoriy Foundation створив проєкт «Витоки. Путівник українськими звичаями». Цифровий путівник розроблено для бізнесу, щоб інтегрувати українські традиції та звичаї в корпоративну культуру. А також буде цікавий усім, хто хоче більше знати про українські звичаї та обряди.

Нещодавно відбулося відкриття першої ретроспективної виставки «Алла Горська. Боривітер», на якій представлено понад 100 творів живопису, графіки, ескізів монументальних робіт з музейних і приватних колекцій, а також архівних матеріалів, що висвітлюють творчу й громадську діяльність мисткині-шістдесятниці та її найближчого кола. Сповнена драматичних подій історія Алли Горської болісно перегукується із сьогоденням: за життя  ̶ заборони й демонтажі робіт, виключення зі Спілки художників, переслідування з боку КДБ, а згодом і жорстоке вбивство; тепер  ̶ знищені російськими окупантами мозаїчні панно художниці в Маріуполі. Зокрема, композиція «Боривітер», ім’я якої фігурує в назві виставки, зазнала страшних ушкоджень внаслідок обстрілів міста російськими військами.

  

НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ

Бібліотека СумДУ організовує вебінар "Технічна перевірка робіт системами StrikePlagiarism та Unicheck", на якому будуть розглянуті питання: функціональні можливості систем, інтерпретація Звіту подібності, формування протоколу перевірки. Вебінар буде корисним бакалаврам, магістрам, аспірантам. Дата події: 07 травня 2024 р. Час події: 15-30.

До 29 березня 2025 року триває доступ до Corpus of Contemporary American English, корпусу сучасної американської англійської мови, який містить більше одного мільярда слів та близько 500 тис. текстів. Умови доступу: з локальної мережі університету.

Інформаційний бібліографічний список «Нові надходження» містить друковані та електронні книжкові видання, які поповнили фонд бібліотеки СумДУ в січні-лютому 2024 року. До вашої уваги новинки з усіх галузей знань, зокрема з психології, філософії, соціології та політики.

 

 

Чи була корисною для Вас інформація?

  

  

 

Консультанти:

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 68-79-29
  [email protected]

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua