Україна та світ | Бізнес і підприємництво | Квітень 2024

 

АНАЛІЗ ЗАКОНОПРОЄКТІВ

У березні у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт  про створення Спеціальної економічної прокуратури (СЕП) як окремого та незалежного підрозділу прокуратури. Чому виникла необхідність створення СЕП та чи зможе вона змінити ситуацію з розслідуваннями та покаранням економічних злочинів на краще?

ВР розгляне законопроєкт про спрощення умов ведення бізнесу на час дії воєнного стану. Законопроектом пропонується спростити вимоги щодо започаткування та ведення господарської діяльності під час воєнного стану в Україні з метою підтримки економіки та підприємців в умовах воєнного часу.

 

ЕКОНОМІКА В УМОВАХ ВІЙНИ

Міністерство економіки опублікувало квітневий консенсус-прогноз «Україна: сценарії відновлювального зростання», в якому надало оцінку ризиків на 2024-2027 роки. Матеріал було підготовлено з метою висвітлення консенсусного бачення ймовірних сценаріїв розвитку вітчизняної економіки в умовах війни, яка змінила умови життя українців, а тимчасова окупація рф частини території України, руйнування виробничих потужностей та інфраструктури, розрив ланцюгів постачання та експорту змінили умови функціонування вітчизняної економіки.

НБУ оприлюднив черговий монетарний огляд, у якому дав коротку оцінку макроекономічної ситуації в Україні за квітень 2024 року. Темпи споживчої інфляції у країні сповільнюються, дефіцит державного бюджету в березні був помірним, попит на робочу силу надалі зростає, ситуація на валютному ринку залишалася контрольованою, а курсові коливання – помірними.

 У березні 2024 року інфляція зафіксована на найнижчому рівні з 2020 року – 3,2 % у річному вимірі. Іноземні  надходження повністю покрили дефіцит бюджету і потребу в погашенні боргів за місяць, а також компенсували нестачу фінансування у попередні два місяці року. Кількість нових вакансій на ринку праці останні два місяці залишається на рівні близько 80% від середнього у 2021 році. Активність шукачів роботи стабільно низька. Центр економічної стратегії підготував інтерактивний Трекер економіки України під час війни.

 Доходи Державного бюджету продовжують зростати, частково завдяки оподаткуванню надприбутків банків. Підприємства стикнулись із обмеженнями на постачання електроенергії внаслідок російських обстрілів енергетичних об’єктів. Це стримувало приріст ВВП.  Транспортні перевезення Укрзалізницею та через Український морський коридор зростають, що сприяє розвитку ряду секторів економіки. Інститут економічних досліджень та політичних консультацій  опублікував черговий випуск Макроекономічного моніторингу України.

Українська економіка вражає своєю стійкістю в умовах повномасштабного вторгнення. Низька інфляція, відносно стабільний курс, регулярна індексація пенсій, ріст ВВП, а польські фермери навіть бояться програти українським аграріям конкуренцію на ринку ЄС. Проте за гарною обгорткою позитивних економічних новин стоять все ті ж масштабні фінансові вливання із-за кордону, які формують таке «економічне диво». Більше детально про наше «економічне диво», в якому ми стані і куди рухаємось – у матеріалі.

 

ПОВОЄННЕ ВІДНОВЛЕННЯ УКРАЇНИ

Офіційні новини та думки експертів про хід формування та реалізації Плану відновлення України, міжнародну підтримку та економічне зростання - у черговому Дайджесті відновлення України  від Офісу реформ КМУ.

Центр економічної стратегії та Інститут економічних досліджень та політичних консультацій підготували восьмий випуск Контролю витрат на відновлення.  Спеціальна тема події — відбудова житла. На події обговорювалося, як фінансується відбудова житлового фонду та якою має бути державна політика у цій сфері. До дискусії були запрошені дотичні громадські ініціативи, урядовці та представники організацій, що опікуються внутрішньо переміщеними особами.

 

БІЗНЕС

Українська економіка та бізнес у березні продовжили тримати курс на відновлювальне зростання. Хоча не без суттєвих перешкод. Так, міжнародні резерви країни зменшуються другий місяць поспіль. А підприємці зазнають збитків не тільки внаслідок воєнних дій, але й через блокаду кордону. Коротко про стан економіки та компаній на березень 2024  – у матеріалі.

Бізнес посилив позитивні очікування щодо ділової активності в наступні 12 місяців: незважаючи на безпекові ризики та логістичні труднощі, респонденти прогнозували помірне зростання обсягів виробництва товарів та послуг, а також були позитивно налаштовані щодо розвитку власних підприємств. Про це свідчать результати опитування керівників компаній у І кварталі 2024 року, яке провів Нацбанк.

 

ІСТОРІЇ УСПІХУ

40 років прихильності клієнток, задоволених культовими туфлями з червоними підошвами, зробили з французького дизайнера та модельєра Крістіана Лубутена мільярдера. Тепер уже дуже відомий французький швець зміг перетворити свої флагманські туфлі  на золоту жилу. Як хлопець зі звичайної французької сімʼї перетворив взуття на культ і заробив на цьому $1,2 млрд? Чим бренд Christian Louboutin завоював любов всього світу?

 

МАРКЕТИНГ ТА ТОРГІВЛЯ

Партнерський маркетинг в Україні вже давно користується популярністю на ринку. Суть його полягає в укладанні партнерських угод між рекламодавцями та партнерами (вебмайстрами, агенціями) з метою спільного просування товарів або послуг. Цей вид маркетингу дозволяє залучити до співпраці широке коло партнерів з різних сфер бізнесу, що сприяє збільшенню обсягів продажів та розширенню аудиторії.

Компанія Deloitte презентує глобальний прогноз розвитку світового ритейлу у 2024 році. 200 лідерів роздрібної торгівлі по всьому світу розповідають про свої очікування щодо виручки та операційного прибутку для галузі загалом. У цьому звіті представлено аналіз системних викликів і можливостей, які визначатимуть галузь роздрібної торгівлі не лише наступного року, але й у наступних десятиліттях.

 

РЕКЛАМА. БРЕНДИНГ

Архетипи бренду впливають майже на всіх споживачів. На думку професора Гарвардської бізнес-школи Джеральда Залтмана, 95% рішень про покупку люди приймають підсвідомо. Кожен бізнес може скористатися цим феноменом, адже архетипи бренду – це один з найпотужніших способів впливу на підсвідомість споживачів. Що таке архетипи бренду, як можна використати силу архетипів бренду для свого бізнесу – у матеріалі.

Сторібренд — це подкаст про темні та світлі історії знайомих нам брендів.
Тут є можливість зазирнути за лаштунки бізнесів, щоб побачити справжні обличчя та події, що формували бренди. Адже за кожним бізнесом стоїть людина, а за кожною людиною — історія. Цього разу історія iPhone, якої ви не знали. Виявляється перша презентація iPhone могла б і не відбутись, адже Стів Джобс спершу не хотів випускати телефон в розробку. Що ще цікавого в епізоді?

У цьому році американському виробнику іграшок Mattel виповнюється 79 років, а одному з найвідоміших його продуктів — Barbie — 65. З чого починався бізнес компанії? Як співвласниця Mattel переконала колег-чоловіків, що покупцям потрібна «доросла» лялька? Як Барбі впливає на свідомість дівчат по всьому світу? Докладніше про все – у матеріалі.

  

РИНОК ПРАЦІ

 У березні ринок праці знову перетнув позначку у 100 000 вакансій.  На початку повномасштабного вторгнення, їх було вдесятеро менше. Водночас активність шукачів у відгуках на пропозиції роботи від початку 2024 року знижується. І хоча це явище відповідає сезонним тенденціям, у нього є й інші причини. Про це свідчать результати дослідження платформи  Work.ua.

Три чверті роботодавців відчувають дефіцит кадрів в Україні. Такими є висновки дослідження ринку праці України, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією в партнерстві з Тетяною Пашкіною, експерткою з аналітики ринку праці. Метою даного дослідження є продовження аналітичної роботи над виявленням основних тенденцій ринку праці у воєнний час.

З початку 2024 року кількість нових вакансій на ринку праці України поступово зростає. За даними Мінекономіки збільшилась і кількість нових напрямків для фахівців – український ринок праці поповнився 42 новими професіями. Водночас повномасштабна війна впливає на демографію, що також відбивається на показниках зайнятості населення. Як ці зміни впливають на ринок праці України та які прогнози щодо цієї сфери?

 

СВІТОВА ЕКОНОМІКА ТА МІЖНАРОДНІ ВІДНОСИНИ

The International Monetary Fund (IMF) expects the global economy to grow by 3.2% in 2024 and 2025, the same pace as last year. Despite significant central bank interest rate hikes to restore price stability, the global economy has proved surprisingly resilient. This is stated in the April World Economic Outlook report.

Global goods trade is expected to rise gradually this year following a contraction in 2023 driven by the lingering effects of high energy prices and inflation, WTO economists said in a new forecast. The volume of world merchandise trade should increase by 2.6% in 2024 and 3.3% in 2025 after falling 1.2% in 2023. However, regional conflicts, geopolitical tensions, and economic policy uncertainty pose substantial downside risks to the forecast.

Київська школа економіки опублікувала черговий випуск регулярного дайджесту про вплив виходу іноземних компаній на економіку рф. Протягом останніх 19 місяців співвідношення тих, хто йде чи залишається, практично не змінюється, хоча ми все ще бачимо періодичне зростання частки тих компаній, які залишаються на ринку рф. Тим не менше, якщо оперувати загальними цифрами в базі даних KSE, близько 32,2% компаній вже заявили про вихід з ринку рф або призупинили свою діяльність, але 57,7% все ще залишаються присутніми в країні і лише 10,1% здійснили повний вихід.

Аналітичний центр «Об’єднана Україна» провів тематичне експертне опитування «Перспективи співпраці України та держав Глобального Півдня» з метою визначення пріоритетних напрямків співпраці нашої держави з відповідними країнами. Отримані результати дослідження – спроба резюмувати отриману інформацію та виробити актуальні пропозиції, що допоможуть Україні прогнозовано та ефективно оптимізувати свою зовнішньополітичну діяльність.

 

НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ

Бібліотека СумДУ організовує вебінар "Технічна перевірка робіт системами StrikePlagiarism та Unicheck", на якому будуть розглянуті питання: функціональні можливості систем, інтерпретація Звіту подібності, формування протоколу перевірки. Вебінар буде корисним бакалаврам, магістрам, аспірантамДата події: 07 травня 2024 р. Час події: 15-30. 

Інформаційний бібліографічний список «Нові надходження» містить друковані та електронні книжкові видання, які поповнили фонд бібліотеки Сумського державного університету у січні-лютому 2024 року, зокрема з економічних наук.

  

 

Чи була корисною для Вас інформація?

  

 

Консультанти:

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 68-79-29
  [email protected]

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua