Україна та світ | Фінансовий дайджест | Жовтень 2024

 

АНАЛІЗ ЗАКОНОДАВСТВА

Верховна Рада схвалила законопроєкт про бюджет України на 2025 рік. Пріоритетом бюджету наступного року буде безпека й оборона. На ці потреби спрямують понад 2,2 трлн грн, що складає близько 26% ВВП України.

Верховна Рада України ухвалила законопроєкт щодо реформування Рахункової палати. Документ спрямований на удосконалення діяльності Рахункової палати відповідно до міжнародних стандартів та усунення основних проблем щодо державного зовнішнього контролю з урахуванням рекомендацій міжнародних партнерів України.

 

ФІНАНСИ

Незалежна асоціація банків України оновила щотижневий моніторинг змін у фінансовому секторі. Про все найважливіше, що трапилося в житті фінансового сектору, читайте в документі.

Українського Інституту Майбутнього оновив макроекономічний прогноз на 2024 рік. Експерти провели переоцінку консолідованих державних фінансів і вважають, що Уряд має можливості закрити 2024 рік без підняття податкового навантаження на економіку.

В Україні вже другий місяць діє програма підтримки вітчизняного виробника "Національний кешбек". Наскільки вона буде ефективною та чи допоможе вітчизняним виробникам та простим українцям, можна буде оцінити згодом. А сьогодні експерти інформаційного агенства УНІАН розбиралися у тонкощах роботи програми та дізнавалися, скільки вдалося "заробити" українцям.

 

ІНФЛЯЦІЯ

Упродовж останніх місяців інфляція очікувано зростала, але дещо швидшими темпами, ніж прогнозувалося. У вересні інфляція пришвидшилася до 8,6% у річному вимірі й, за оцінками НБУ, надалі зростала в жовтні.  Інфляційний тиск у найближчі місяці зберігатиметься через збільшення бюджетних видатків, подальше загострення диспропорцій на ринку праці, а також очікуване збільшення дефіциту електроенергії під час опалювального сезону прогнозують у Нацбанку.

 

БЮДЖЕТНА ПОЛІТИКА

Що відбулося з бюджетом першого місяця цієї осені? Чи виконаний план доходів за основними податками? Які ризики будуть актуальними до кінця цього бюджетного року? Про ці та інші бюджетні питання читайте у Бюджетному барометрі за вересень 2024 року.

Експерти Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» проаналізували виконання державного та місцевих бюджетів України за перше півріччя 2024 року. Моніторинг висвітлює основні макроекономічні показники, які формують тренди соціально-економічного розвитку на наступні роки. Особлива увага приділена аналізу державного та гарантованого державою боргу, пріоритетам бюджетної політики та дотриманню бюджетного законодавства. Крім того, сфокусовано увагу на питаннях виконання місцевих бюджетів в умовах зміни ключових напрямів бюджетної політики.

 

ПОДАТКИ

Верховна Рада ухвалила закон, яким суттєво підвищила податки українцям, а  деяким платникам податки підвищать "заднім числом". Від цього рішення не у захваті не лише бізнес та громадяни, але й автори ініціативи. Коли і як запрацюють нові податкові зміни? Для кого податки підвищать "заднім числом", і які успіхи держави у боротьбі з тіньовою економікою. Про це розповів голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев у подкасті "Хроніки економіки".

Автоматичний обмін податковими даними між Україною і понад ста країнами світу запровадили цієї осені. А це означає, що відтепер щороку як українські, так і закордонні фіскальні служби отримуватимуть дані про доходи й іноземні рахунки своїх резидентів. Чому ці нововведення можуть торкнутися мільйонів українців, які знайшли прихисток за кордоном? Як визначити податкове резидентство? Коли і які наслідки можуть бути для біженців? Відповіді на ці питання – у матеріалі публікації.

 

МОНЕТАРНА ПОЛІТИКА

Національний банк опублікував черговий макроекономічний і монетарний звіт, який містить аналіз основних тенденцій в українській економіці. Оцінки НБУ, як і раніше, залишаються стриманими з нотками песимізму. Найбільше побоювань викликає прискорення темпів зростання споживчих цін, погіршення споживчих настроїв, збільшення витрат бізнесу й посилення кризових явищ на ринку праці. Але попри це, економіка продовжує зростати, а промисловість збільшує обсяги виробництва.

Ексклюзивне інтерв'ю з очільником НБУ Андрієм Пишним  про результати двох років на посаді. Говорили про посилення співпраці з міжнародними партнерами та урядом, заходи для забезпечення макрофінансової стабільності, шляхи беземісійного фінансування дефіциту бюджету та ініціативу НБУ відновити історичну українську назву розмінної монети "шаг".

 

ІНВЕСТИЦІЇ

Зруйнована інфраструктура та постраждала економіка України потребують значних капіталовкладень, що створює передумови для масштабних інвестицій у різних секторах. Команда UkraineInvest підготувала дослідження про перспективи і можливості залучення інвестицій в Україну сьогодні. Експерти проаналізували переваги інвестування, економічні показники та державні ініціативи підтримки інвесторів в Україні, а також надали практичні рекомендації для успішного вкладення капіталу.

У новому випуску подкасту «Дій!» йдеться про інвестиції в компанії на ранніх стадіях. Що таке венчурні та ангельські інвестиції та чим вони відрізняються від класичних інструментів інвестування? Чому існують клуби чи так звані синдикати з ангелів інвесторів? В які ніші зазвичай інвестують, яка мінімальна інвестиція і скільки ж можна на цьому заробити? У всьому цьому допомагав розібратись Ніко Харчілава -  керуючий партнер ангельського синдикату ICLUB.

Багато підприємців мріють про те, щоб вивести свій бізнес на новий рівень та підкорити нові обрії. Але нерідко на шляху до цієї мети постає нестача фінансових ресурсів та власних можливостей. У такій ситуації постає питання: як знайти надійного інвестора, який не тільки підтримає грошима, а й щиро перейметься вашою ідеєю? Як переконати його в тому, що саме ваш бізнес вартий його часу та коштів? 

 

ОСОБИСТІ ФІНАНСИ

Для здорової, адекватної людини нормально співчувати, нормально відкликатися, підтримувати. На це й розрахунок шахраїв. Для них «людське» може й не зовсім невідоме, але не першочергове. Головне — легкі та великі гроші. В цьому матеріалі Finance.ua розповість, яким чином убезпечити себе від обману та запобігти отриманню доступу до вашого рахунку чи картки.

 

ІНДЕКС РЕФОРМ

У 2025 році слід очікувати змін пенсійної системи Україні. В уряді хочуть зобов’язати працівників і роботодавців самостійно накопичувати на пенсію.  Якщо це рішення остаточно ухвалять, українців зобов’яжуть робити внески на власні накопичувальні рахунки. Коли запрацює пенсійна реформа в 2025 році та що зміниться для українців?

 

НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ

Репозитарій СумДУ — перший серед інституційних репозитаріїв України за результатами серпневої версії 2024 року (17th edition) загального рейтингу Transparent Web Ranking of Repositories. Це визнання підтверджує активну діяльність університету в підтримці політики відкритого доступу до результатів наукових досліджень та свідчить про важливість електронного архіву здобутків університету у межах розвитку інформаційно-технологічної інфраструктури е-науки.

Цикл вебінарів від бібліотеки університету Ліверпуля. У межах реалізації проєкту «Ініціатива Єднання» (СумДУ – Університет Ліверпуля) пропонуємо Вам долучитися до циклу онлайн-семінарів, розроблених бібліотекою університету Ліверпуля у межах сервісу KnowHow з метою підтримки аспірантів на всіх етапах дослідницької діяльності.  Передбачений сертифікат учасника (зазначено кількість академічних годин) та додаток до нього (зазначено перелік відвіданих вебінарів).

Інформаційний бібліографічний список «Нові надходження» містить друковані та електронні книжкові видання, які поповнили фонд бібліотеки Сумського державного університету у липні-серпні 2024 року. До вашої уваги новинки з усіх галузей знань, зокрема з економіки.

 

  

Чи була корисною для Вас інформація?

  

 

Консультанти:

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
вул. Покровська, 9/1
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 66-51-26
  [email protected]

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua