Силабус – це своєрідний рекламний буклет дисципліни, а його мета – пояснити студентові зміст, значення і форму дисципліни, тобто «про що це», «навіщо це» і «як це відбуватиметься». Силабус має відповідати на запитання «Які знання і практичні навички я здобуду, прослухавши цей курс?», «Що я отримаю на виході – у результаті навчання?», «Як буде організоване навчання і які теми містить курс?». Крім того, Силабус, як правило, включає «правила гри», тобто правила взаємодії між студентами і викладачем, політики викладача щодо дедлайнів, оцінювання, відвідування, академічної доброчесності, поведінки в аудиторії та ін. Силабус не замінює робочу програму навчальної дисципліни – це просто різні жанри.
Силабус для змішаного та дистанційного навчання: рекомендації від Ольги Бершадської
Відеоінструкція користування сервісом "Робочі програми" особистого кабінету СумДУ
Розробка освітньої програми
Рекомендації МОН щодо впровадження змішаного навчання у закладах фахової передвищої та вищої освіти
Стандарти і рекомендації щодо забезпечення якості в Європейському просторі вищої освіти (ESG)
Standards and Guidelines for Quality Assurance in the European Higher Education Area (ESG)
Зразок освітньо-професійної програми від МОН України
Дистанційна робота змінює звичне ділове життя. Такий режим роботи став необхідним елементом у житті, особливо в період карантинних обмежень. То як організувати роботу поза офісом, запитаєте ви? Тут важливо дотримуватися дедлайнів, вміло перерозподіляти зусилля, делегувати завдання, працювати системно та ефективно, щоб нічого не пропустити. У цьому вам стануть у пригоді ефективні інструменти для дистанційної та командної роботи:
Побудова командної роботи:
Slack – корпоративний месенджер для створення та обговорення в темах (каналах). Є можливість додавання учасників, проведення аудіо- та відеодзвінків. Slack дозволяє шукати серед усіх повідомлень відразу та інтегрується з багатьма іншими сервісами.
Microsoft Teams – сервіс є частиною Office 365 та використовується для ефективної комунікації всієї команди за допомогою чатів, онлайн-нарад, викликів та вебконференцій. Інтегрується з іншими сервісами.
Team Viewer – пакет програмного забезпечення для віддаленого контролю комп’ютера, дозволяє працювати дистанційно та обмінюватися файлами.
AnyDesk – програма для відділеного доступу та управління комп’ютером.
Google G Suite – інструмент для спільної роботи від компанії Google. У пакет G Suite входять такі популярні веб-застосунки від Google, як Gmail, Google Диск, Google Hangouts, Google Календар, Google Документи. Доступний за передплатою.
Notion – комплексний інструмент для колаборації під час івентів і віддаленої роботи.
Відеозв'язок, організація онлайн семінарів, запис відеолекцій:
Zoom Web Conferencing – один з найкращих інструментів для проведення відеоконференцій з великою кількістю учасників, дозволяє підключати чати, записувати відеодзвінки.
Microsoft Teams – інструмент для організації нарад, конференцій, спілкування зі студентами, спільної навчальної та управлінської діяльності. Надає можливість робити аудіо- та відеодзвінки між учасниками в кількості до 250 осіб. Для проведення вебінарів з великою кількістю учасників (до 10 000) можна скористатися функцією Live Events.
SKYPE – інструмент, що дозволяє здійснювати аудіо- та відеодзвінки, проводити конференції, надсилати повідомлення, обмінюватися файлами, записувати конференції.
Skype for Busines – програма для здійснення аудіо- й відеозустрічі, обміну миттєвими повідомленнями, проведення вебконференцій та передачі файлів.
Citrix GoToMeeting – інструмент для проведення вебконференцій та спільної роботи з документами.
YouTube Live Streaming – платформа дозволяє робити записи прямих трансляцій та використовується організаторами великих конференцій.
Hungouts Meet – інструмент від корпорації Google, дозволяє спілкуватися у групових чатах, створювати відеоконференції та онлайн наради.
WebEx – програма для проведення онлайн зустрічей: нарад, відеоконференцій, тренінгів та семінарів. WebEx має великий набір функцій: від показу презентацій до онлайн дошки для спільних записів.
Google Duo – це мобільний застосунок з функцією відеочату, дозволяє проводити відеозустрічі з людьми зі свого списку контактів.
Google Meet – зручний сервіс для створення вебконференцій, організації нарад, спілкування зі студентами у кількості до 250 учасників. Можливе використання сервісу на смартфонах після встановлення необхідної програми.
ClickMeeting – платформа для проведення вебінарів, нарад, презентацій в онлайн-форматі. Перевага перед Зум — не потрібно нічого завантажувати, оскільки сервіс працює у браузері. З важливого — є 30 днів безкоштовного тестового періоду, чат з підтримкою функції перекладу на 52 мови та можливість проводити опитування прямо під час івенту.
Crowdcast – програма, що перетворює вебінари і віртуальні конференції на інтерактивні заходи. Наприклад, з її допомогою можна ставити питання спікерам, проводити опитування аудиторії.
RingCentral – платний хмарний додаток для дзвінків по всьому світу (в тому числі у режимі конференц-зв’язку). Особливо актуальний для міжнародних компаній.
6connex – платформа для проведення віртуальних заходів (торгових, освітніх). З її допомогою можна організувати майже будь-яку онлайн-подію: від співбесіди і корпоративного навчання до віртуальної виставки або саміту.
Shindig – платформа, яка дає можливість провести онлайн-подію для великої аудиторії (до 1000 осіб). Це можуть бути відеолекція, відеоконференція тощо. Глядачі мають змогу обговорювати подію в приватних чатах. Івент можна транслювати в прямому ефірі за допомогою YouTube і Facebook Live.
Run the world – нова платформа для тих, хто шукає прості рішення. Дозволяє організовувати онлайн-заходи, використовуючи готові шаблони.
Доступні професійні системи на період 90 днів:
CISCO Webex – професійна платформа для організації веб-конференцій та вебінарів CISCO. Надає можливість приєднатись до відкритих вебінарів на їх платформі та організувати власні відкриті вебінари для усієї спільноти.
Adobe Connect – професійна платформа компанії Adobe, розроблена для дистанційного навчання, проведення інтерактивних конференцій, нарад, онлайн підтримки клієнтів, обміну інформацією та інших корисних функцій.
Робота з документами та обмін файлами:
OneDrive – сервіс від компанії Microsoft. З його допомогою можна зберігати файли, ділитися ними з іншими та співпрацювати в режимі реального часу.
GoogleDrive – сховище даних від компанії Google, що дозволяє зберігати дані, ділитися ними з іншими та спільно працювати з документами.
Dropbox – допомагає отримати доступ до своєї інформації з будь-якого місця, де є підключення до інтернету, ділитися нею з іншими користувачами, синхронізувати дані між пристроями.
iCloud – хмарне сховище від компанії Apple. Сервіс дозволяє створювати резервні копії власних пристроїв.
Організація та контроль навчальних завдань та робочих проєктів (таск-менеджери):
Google Classroom – інструмент допомагає створювати та впорядковувати завдання, виставляти оцінки, коментувати, спілкуватися з учнями в режимі реального часу.
Trello – простий сервіс для управління проєктами. За допомогою дошок, списків та карток можна організувати роботу всієї команди у віртуальному режимі.
Asana – універсальний таск-менеджер. Допомагає збирати всі завдання в одному місці та сортувати їх у зручному порядку.
Todoist – сервіс, який нагадує класичний перелік справ, які можна поєднувати в проєкти та позначати кольоровими мітками.
Jira – програма для управління проєктами, дозволяє призначати виконавців, контролювати виконання завдань. Доступ за передплатою.
Office 365 Planner – сервіс дозволяє створювати план, команду, призначати завдання та стан оновлення.
Microsoft Project – інструмент підходить для управління складними проєктами.
Інтерактивний контент – вимагає активної участі користувача, підвищує довіру і створює більше можливостей для взаємодії з користувачем.
Пропонуємо вам добірку сервісів, які допомужуть урізноманітнити свою роботу:
Kahoot – ігрова навчальна платформа, яка використовується в якості освітньої технології в навчальних закладах.
Mentimeter – сервіс для створення онлайн опитувань та вікторин, що забезпечує миттєвий зворотний зв'язок від аудиторії.
amCharts – створення інтерактивної інфографіки.
Calameo – сервіс для створення інтерактивних публікацій (у формі журналів, брошур, каталогів, звітів тощо). Інтерактивний документ створено так, щоб зберегти відчуття паперового документа: є можливість гортати сторінки, позначати цікаві моменти тощо. Є можливість безкоштовного користування.
GIPHY – створення GIF-анімацій.
Giphy GIF Maker – сервіс для створення анімованих GIF-відео та GIF слайд-шоу з підписами.
Mapme – інтерактивний інструмент для картографування.
Playbuzz – онлайн-платформа для створення інтерактивного контенту: тести, опитування, слайд-шоу, статті з анімованими картинками.
Plotagon – програма дозволяє створювати анімовані тривимірні ролики-фільми. Герої у слайдах можуть виконувати найрізноманітніші дії.
Stat Planet – створення статичних та інтерактивних карт.
ThingLink – сервіс для створення зображень з активними посиланнями.
Google Jamboard – інтерактивна дошка, яка допоможе фіксувати ідеї і малювати так, ніби на традиційній дошці. Сервіс дозволяє створювати і спільно працювати над записами, вносити зміни з колегами чи студентами в режимі реального часу. Він допоможе провести мозковий штурм і поліпшити роботу групи.
EDpuzzle – безкоштовний сервіс для створення відеофрагментів з аудіо і текстовими елементами, питаннями і завданнями до них. За основу можна брати відео з YouTube, Vimeo, з платформ KhanAcademy, TED-Ed, LearnZillio і ін., а також завантажувати зі свого ПК. EDpuzzle інтегрований з Google клас. За допомогою сервісу можна організувати опитування, вікторини і тестування студентів на основі навчальних відеороликів різної тематики.
Wordwall – колекція шаблонів дидактичних ігор, які часто зустрічаються в педагогічній практиці. Сервіс є багатофункціональним інструментом для створення як інтерактивних, так і друкованих матеріалів.
Socrative – сервіс для проведення тестувань на заняттях. Викладач в реальному часі може бачити як відповідають на запитання його студенти.
Creately – сервіс для спільного складання діаграм, малювання блок-схем, макетів та ін.
PurposeGames – сервіс для створення ігр і вікторин.
Незалежно від того, чи є ви новачком чи досвідченим педагогом в дистанційному викладанні, тут ви можете знайти безкоштовні онлайн-ресурси для вдосконалення своїх навичок викладання онлайн.
TeachOnline – курс Університету штату Мічиган пропонує інформацію про педагогіку і передовий досвід онлайн-викладання, зміст онлайн-курсів, структуру і дизайн курсів, а також про гібридні курси.
Learning to Teach Online Video & PDF Lessons – курс спеціально розроблений для викладачів з обмеженим часом. На кожному уроці розглядають конкретні успішні стратегії онлайн-навчання із багатьох різних дисциплін, пропонують поради, рекомендації та вказують потенційні пастки як для новачків, так і для досвідчених онлайн-вчителів.
Promising Practices in Online Teaching – курс включає модулі про те, як розробити курс, та пояснення сучасних методів дистанційного навчання.
Visual Design for Online Course Content – курс надає поради щодо візуальної складової: як успішно створити навігацію, макет, кольори і дизайн контенту вашого курсу.
Teacher Training Videos – відеоресурс покроково показує як використовувати технологічні інструменти, такі як Blackboard, онлайн-опитування, подкастинг і багато іншого.
Blended Learning Essentials: Getting Started – курс розроблений з метою розуміння переваг змішаного навчання і способів ефективного використання технологій.
#blend_it. Опануємо змішане навчання – онлайн-курс для викладачів та працівників адміністрації закладів вищої освіти.
Ви познайомитеся з професіоналами в галузі викладання і навчання, які знають все про проблеми використання змішаного навчання.