Україна та світ | Інтелектуальна власність | Квітень 2024

  

АНАЛІЗ ЗАКОНОДАВСТВА

Отримання статусу кандидата на членство в Європейському Союзі зобов’язує Україну до подальшої ґрунтовної роботи над вдосконаленням законодавства у сфері авторського права та суміжних прав. Про внесення відповідних змін і доповнень до власних нормативно-правових актів та прийняття нових законів у цій галузі – у матеріалі.

 

АВТОРСЬКЕ ПРАВО ТА СУМІЖНІ ПРАВА

У 2023 році спостерігалося значне підвищення активності в сфері ІВ, що свідчить про тенденцію до поступового відновлення та розвитку. IP офіс опублікував аналітичний звіт з показниками діяльності у сфері інтелектуальної власності за підсумками 2023 року.

IP офіс пропонує для ознайомлення Стратегію розвитку УКРНОІВІ на 2024-2028 роки. Документ окреслює місію, стратегічні напрями, цілі та завдання, що стоять перед Українським національним офісом інтелектуальної власності на найближчі роки.

Як запустити свій бізнес на маркетплейсах, уникнувши проблем з ІР? Як вийти на міжнародний ринок та розробити ефективну стратегію охорони та захисту своїх ІР прав? Про це і не тільки йшлося під час вебінару “ІР як частина бізнес-стратегії та побудови бренду стартапу”.

 

ЗАХИСТ ПРАВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ

Український бізнес, який адаптується до нових економічних реалій, виходить на нові ринки та продовжує освоювати нові галузі. Розширюючи напрями діяльності, доводиться вирішувати питання захисту прав інтелектуальної власності. Як ці процеси проходять під час війни?

У сучасному конкурентному середовищі захист прав інтелектуальної власності стає невід'ємною частиною стратегії для визначення та розрізнення продуктів і послуг компаній. Метою власників інтелектуальної власності стає забезпечення ексклюзивного використання торгівельних марок, відтак і захисту свого унікального бренду та інвестицій. Про особливості та переваги захисту прав інтелектуальної власності в суді – у матеріалі.

  

ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ ТА АВТОРСЬКЕ ПРАВО

Якщо штучний інтелект створює об'єкти авторського права, чи можна його називати автором? Як урегульоване це питання на законодавчому рівні? Чи існує практика розгляду таких справ в Україні та світі?  І якщо так, то як суди та практикуючі юристи визначають статус AI та створених за його допомогою творів у системі авторського права? Відповіді на ці та інші запитання – у матеріалі. 

Розвиток штучного інтелекту призвів до того, що правові та етичні норми, пов’язані з правами інтелектуальної власності, зазнали серйозних змін. Райан Ебботт, один із провідних учасників дискусії, стверджує, що ШІ слід визнати винахідником, а його творіння — патентоспроможними.  Чи може ШІ бути творцем?

Штучний інтелект та його можливості стали невіддільною частиною нашого повсякденного життя, автоматизувавши та спростивши виконання рутинних завдань. Але водночас технології поставили перед нами низку викликів, особливо у сфері правового регулювання. Виникають питання: чи застосовується авторське право до творів, створених штучним інтелектом? Чи може ШІ вважатися співавтором твору? Чи може ШІ порушувати авторські права митців? Детальніше – у матеріалі.

                                                     

ПАТЕНТНЕ ПРАВО

IP офіс оновив актуалізовані переліки безоплатних баз даних патентної документації та непатентної літератури, що можуть бути використані при проведенні патентно-інформаційних досліджень. Зокрема, можна ознайомитися з актуальними зарубіжними пошуковими системами щодо об’єктів промислової власності; офіційними патентними бюлетенями; пошуковими порталами; онлайн-сервісами тощо.

 

ПІРАТСТВО

Україна запускає національний реєстр піратських ресурсів WIPO ALERT. Набрав чинності наказ Міністерства економіки про затвердження порядку формування та ведення національного переліку вебсайтів, що викликають занепокоєння щодо дотримання прав інтелектуальної власності. Це  допоможе знизити монетизацію незаконної діяльності та посилити рівень захисту легального споживання контенту

Як найефективніше боротись з піратством та контрафактом? Як захищати свої права на інтелектуальну власність у судах чи у позасудовий спосіб? Досвід Євросоюзу у справах IP захисту та що має зробити для сфери інтелектуальної власності Україна під час переговорів про вступ до ЄС. Про все це можна буде дізнатися під час перегляду відеозапису форуму “Від моніторингу до захисту: інструменти права інтелектуальної власності”, який пройшов у межах Українського тижня інтелектуальної власності (IP Week 2024).

 

СУДОВА ПРАКТИКА

Україна стала 35-ю країною, судові рішення якої з’явилися в міжнародній базі даних WIPO Lex-Judgments, яка забезпечує доступ до найважливіших судових рішень різних країн світу, які стосуються права інтелектуальної власності та були віднесені до категорії найбільш значущих через їхню вагомість або значення як прецедентних рішень. З першою постановою Верховного Суду, внесеною до бази даних, можна ознайомитися у матеріалі

 

НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ

Інформаційний бібліографічний список «Нові надходження» містить друковані та електронні книжкові видання, які поповнили фонд бібліотеки СумДУ у  січні-лютому 2024 року. 

Бібліотека СумДУ організовує вебінар "Технічна перевірка робіт системами StrikePlagiarism та Unicheck", на якому будуть розглянуті питання: функціональні можливості систем, інтерпретація Звіту подібності, формування протоколу перевірки. Вебінар буде корисним бакалаврам, магістрам, аспірантамДата події: 07 травня 2024 р. Час події: 15-30.

 

 

Чи була корисною для Вас інформація?

  

 

Консультанти:

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 68-79-29
  [email protected]

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua