Дата публікації:
08 квітня 2025
Кількість переглядів:
149
Поділитися:

Ми живемо у світі, де жінки можуть вільно займатися наукою, робити відкриття та змінювати майбутнє. Але так було не завжди.

Середина минулого століття, маленьке містечко в Південній Каліфорнії. Талановита хімікиня Елізабет Зотт виборює право побудувати кар’єру в науковому світі. Світі, де панують чоловіки. Адже роль жінки найчастіше зводилася до виховання дітей та домашніх побутових обов’язків. Та Елізабет попри все прагне займатися тим, що любить – хімією. Вона розпочинає роботу в Гейстінґському науково-дослідному інституті. Проте жінки в науковому середовищі сприймалися тоді як асистентки, а не як незалежні вчені. Тож Елізабет не може отримати гідної посади та фінансування на свої дослідження. Її ідеї ігнорують, а заслуги привласнюють колеги-чоловіки. Постійні насмішки та приниження, домагання, сексизм… Мало хто б витримав таке, але тільки не Елізабет. Вона смілива, впевнена в собі і дуже амбітна. Навіть після того, як її звільняють з інституту, вона не полишає наукові дослідження і облаштовує невеличку лабораторію на власній кухні!

Та доля складається так, що Елізабет змушена залишити улюблену справу. Вона стає ведучою кулінарної передачі для жінок “Вечеря о шостій”. І перетворює розважальне шоу в справжні уроки хімії.

“Вона докладно, за допомогою хімічних термінів пояснювала глядачкам, як відбувається процес змішування різнорідних речовин, як нагрівається суміш, що призводить до складної ферментативної реакції, після якої можна нарешті куштувати готову страву. Багато говорила про основи, кислоти, іони водню… Кулінарія – це хімія. А хімія – це життя...”  

Але було щось набагато важливіше, ніж рецепти смачної їжі у “Вечері о шостій” – це “рецепт сміливості” для жінок від Елізабет Зотт: поважати себе, відстоювати свої права і не боятися вийти за межі нав’язаної суспільством ролі. Тож недарма книгу називають феміністичним романом. Вона про рішучість, боротьбу та зміни, які починаються з маленьких важливих кроків.

А ще в книзі на вас чекає чуттєва любовна історія. Келвін Еванс – геніальний хімік, уже відомий у наукових колах. Їхнє кохання з Елізабет починається з хімії та спільних досліджень.

“...Підґрунтям пристрасті слугувала взаємна повага до здібностей партнера”. У Келвінові Елізабет знайшла рідну душу. “Вони були більше ніж друзями, колегами, союзниками або коханцями. Якщо стосунки схожі на пазл, то в них усі фрагменти склалися відразу. Наче хтось викинув з коробки окремі пазлики і ті вляглися щільно та впритул один до одного, створивши бездоганну і повноцінну картинку…”

Про стосунки з Келвіном, про виховання доньки Медлін, про вірного друга Півнасьому  та всі ті випробування, які судилося пройти Елізабет, читайте у романі “Уроки хімії”.

P.S. Книга стала дебютним романом американської письменниці Бонні Ґармус, який вона написала у 65 років. У 2022 році книга здобула перемогу в номінації «Кращий дебютний роман», а у 2023 році її було екранізовано. Американський мінісеріал «Уроки хімії», в якому головну роль зіграла Брі Ларсон, отримав багато схвальних відгуків.

Тож вирішуйте самі: читати спочатку книгу чи дивитися серіал? Що скажете?

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
вул. Покровська, 9/1
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 66-51-06
  [email protected]

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua