12 вересня відбулася вчена рада, на якій було розглянуто питання «Інформаційно-бібліотечне забезпечення наукової діяльності університету та підготовки науково-педагогічних кадрів. Заходи щодо підвищення ефективності».
Директор бібліотеки Ольга Крицька у своїй доповіді звернула увагу на те, що система освіти і науки зазнає докорінних змін та має відповідати світовим тенденціям цифрового розвитку для успішної реалізації дослідником наукового потенціалу, що виникають і набувають розвитку нові міждисциплінарні підходи до проведення досліджень, поглиблюється взаємопроникнення галузей наук; наголосила на тому, що бібліотека університету як важливий учасник наукового та освітнього процесів вирішує ряд актуальних завдань, що відповідають сучасним вимогам вищої освіти.
Ключовими тезами доповіді стали такі пункти:
- Бібліотека як фаховий комунікаційний посередник створює якісне інформаційне середовище для проведення досліджень і досягнення фундаментальних і прикладних результатів високого рівня, забезпечуючи пошук наукової інформації, організацію доступу до колекцій авторитетних видавничих компаній і світових бібліотек.
- Якісне наповнення контентом сайтів бібліотеки та ефективність забезпечення віддаленого доступу підтверджується позитивною динамікою використання вебресурсів бібліотеки.
- Спостерігається високий рівень активності використання наукометричних баз даних Scopus та Web of Science науковцями університету. Згідно з даними Державної науково-технічної бібліотеки, наданими МОН у 2023 р., СумДУ займає третє місце серед українських університетів-лідерів використання цих баз даних.
- Бібліотека є координатором напряму діяльності щодо створення, впорядкування та підтримки профілю СумДУ в базах даних Scopus та Web of Science. У 2023 р. розпочато роботу щодо профілю СумДУ в ORCID для створення привабливого науково-дослідницького середовища університету, а також для забезпечення автоматизованого обміну даними між різними системами та установами.
- Один із векторів розвитку бібліотеки зорієнтований на заглиблення у глобальні процеси розвитку людського капіталу університету. Бібліотекою проводяться семінари для академічної спільноти з метою опанування навичок щодо пошуково-аналітичних можливостей баз даних, управління бібліографічною інформацією, створення та ведення дослідницьких профілів, розвитку сучасних компетентностей з академічного письма та академічної доброчесності.
- У цьому році і надалі бібліотека забезпечуватиме можливість участі аспірантів СумДУ у циклі онлайн-семінарів PhD Sessions (з отриманням сертифікату) у межах сервісу KnowHow бібліотеки університету Ліверпуля.
- Бібліотека планує започаткувати для аспірантів проведення тренінгу «Робота з науковими джерелами» у межах викладання дисципліни «Організація наукових досліджень та оприлюднення їх результатів», організувати онлайн-школу для аспірантів у межах Альянсу українських університетів, надалі продовжувати долучатися до Програм підвищення кваліфікації науковців.
- Бібліотека адмініструє інституційний репозитарій (eSSUIR), що інтегрований з міжнародними відкритими е-інфраструктурами та сприяє збереженню, поширенню, зростанню видимості наукових здобутків університету; збільшенню цитованості наукових публікацій шляхом представлення творів у відкритому доступі у глобальній мережі.
- З кожним днем фокус цінності наукового знання дедалі більше переміщується з публікації як кінцевого результату досліджень до процесу генерації та моделювання наукових даних на ранніх етапах дослідницького циклу, бібліотека планує долучитися до процесу забезпечення підтримки дослідників щодо поширення наборів даних у частині верифікації метаданих при розміщенні у сховищах/репозитаріях.
- Враховуючи збільшення кількості запитів від наукової спільноти щодо інформаційно-бібліотечної підтримки дослідника, було створено сектори інформаційно-аналітичної роботи у структурі бібліотеки.
Є необхідність трансформації бібліотеки з інфраструктурного елемента науки в учасника дослідницької діяльності шляхом створення у бібліотеці науково-дослідного підрозділу, який буде займатися відповідними дослідженнями і розробками.