Дата публікації:
30 квітня 2021
Кількість переглядів:
224
Поділитися:

Що означає ВЕЛИКДЕНЬ для українців? Як готувались до свята наші пращури і які великодні традиції дійшли до сьогодення?

«ВЕЛИКДЕНЬ» ЧИ «ПАСХА»? «Великдень» – великий день, світлий день – означає прихід весни, відродження природи та землі до нового життя. «Пасха» походить від назви старозавітного свята «песах» (з івриту — «перехід»), що святкували юдеї в пам’ять про звільнення від єгипетського полону.

ДАТА ВЕЛИКОДНЯ ЩОРОКУ ЗМІНЮЄТЬСЯ, але обчислюється завжди за одним правилом. Це неділя після першого повного місяця, який настав після дня весняного рівнодення (у 2021 році – 20 березня). Згідно з біблійськими писаннями, саме в цей день Ісус Христос воскрес після страти.

КРАШАНКИ ТА ПИСАНКИ. Символом життя та народження здавна вважалося яйце, тож неможливо уявити український Великдень без писанок та крашанок. На яйцях зображувалися символи, що були важливими для людей у різні часи. Оберегами вважалися: сонце, місяць, зірки, вогонь, вода, земля тощо. З роками розписування великодніх яєць стало мистецтвом.
В Україні фарбовані яйця розділяють на крашанки, писанки, крапанки, мальованки та дряпанки (шкрябанки). Писанки – це розписані бджолиним воском і фарбами сирі яйця, які дарують один одному на Великдень. Крашанка – круто зварене яйце, забарвлене в один колір без візерунків (часто в цибуляному відварі). Ще одна відмінність полягає в тому, що писанки ніколи не розбивали, ними тільки обмінювалися.

А ще господині випікали обрядовий великодній здобний хліб, який ми називаємо ПАСКАМИ. Паски пекли завжди з білого пшеничного борошна і тільки один раз на рік – на Великдень. Це свято зазвичай проводять у колі близьких людей. За святковий стіл сідають відразу після церковної служби. Розговлялися паскою або яйцем.

До речі, вітатися "Христос воскрес!"— "Воістину воскрес!" слід сорок днів від Великодня, аж до Вознесіння Христового.

Тож бажаємо гарних вам свят і смачної паски!

Пропонуємо більше дізнатися про Великдень, традиції та звичаї його святкування з книг, які знайдете в Бібліотеці СумДУ.

 BezumtsiУ своїй книзі «#MADEINUKRAINE: Shop, Eat, Travel» українська журналістка та любителька трансляцій Юлія Савостіна у супроводі співавторів - туристичної журналістки Лали Тарапакіної та дослідниці гурманів Джулії Аврори Огородник - показує наймальовничіші місця України для відвідування, найсмачніші ресторани та гастрономічні магазини, про українські традиції писанкарства, цікаві сувеніри, якісні речі та затишні готелі й, звичайно, про людей, які все це створюють та підтримують.

 

Bezumtsi

«Описание коллекции народных писанок» - найдокладніший каталог старовинних етнографічних писанок різних регіонів України з колекції Лубенського музею О.М. Скаржинською. Репринтне видання містить докладний опис кожного розписного яйця, 2219 малюнків на кольорових вкладках. У книзі дана докладна систематика типів справжніх старовинних писанок.

 

 

Bezumtsi

Зміст  книги «Культура. Ілюстрована енциклопедія України» є унікальним: тут єдино зібрані звіти про всі культурологічні направлення: література, музика, історія, живопис, архітектура.

Християнські традиції, календарні свята та обряди, сімейні звичаї, особливості української кухні та традиції ведення господарства.

 

 

Bezumtsi

Народний декоративний розпис – вид мистецтва, який не лише демонструється на виставках та музеях, а й використовується у книжковій графіці, оформленні інтер’єру, виробництві фарфору. У книзі Миколи Кириченка «Український народний декоративний розпис» розповідається про найвищі досягнення майстрів українського декоративного розпису. До посібника увійшли розділи, присвячені настінному розпису, станковому живопису і графіці, розпису по дереву, писанкарству.

 

Bezumtsi

Декоративно-ужиткове мистецтво — один із видів художньої діяльності. Декоративне означає «прикрашати». Ужиткове ж означає, що речі мають практичний вжиток, а не лише є предметом естетичної насолоди.Словник «Декоративно-ужиткове мистецтво» підготовлений колективом кафедри історії та теорії мистецтва Львівської академії мистецтв. Він може бути корисним усім, хто цікавиться сучасним станом та історією розвитку вітчизняного і зарубіжного декоративно-ужиткового мистецтва.

 

Bezumtsi

Декоративне мистецтво наближене до реальності та до людини, воно щодня дарує духовну наснагу. У посібнику «Декоративне мистецтво» розглянуто історія та теорія декоративного мистецтва. Книга рекомендована для ознайомлення з технологічними прийомами обробки різних матеріалів,  здатності орієнтуватися в кожному з видів декоративного мистецтва: кераміка, вишивка, розпис тощо.

 

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Римського-Корсакова, 2,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 33-10-39
  info@library.sumdu.edu.ua

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua