Дата публікації:
16 квітня 2021
Кількість переглядів:
405
Поділитися:

З 1999 р., відповідно до Указу Президента України, щорічно, 18 квітня, Україна святкує День пам’яток історії та культури, метою якого є збереження архітектурних і пам'ятних місць рідного краю.

Українська культура та історія сягає корінням у глибину віків. Кожна епоха залишає нам у спадщину пам'ятку архітектури чи історії, що зберігає в собі згадку про певну визначну подію чи особистість. У кожному регіоні є свої визначні пам'ятки.

Не довго думаючи… Сумський регіон.

Нині на Сумщині за уточненими даними нараховується пам'яток історії – 1225, архітектури – 297, археології – 567, монументального мистецтва – 61.

Згадати хоча б унікальний пам'ятник мамонту (с. Кулишівка Недригайлівського р-ну, 1841); Церкву Святої Трійці (с. Пустовійтівка, Роменський р-н, 1773), збудовану на кошти  П. Калнишевського та згодом відновлену у 2006 р. старовинним способом, без єдиного цвяха; відомі на весь світ кролевецькі рушники; Круглий двір (м. Тростянець, 1749); Посульські кургани (Роменський р-н, VI-V ст. до н.е.). І це далеко не весь перелік визначних місць на Сумщині.

Бажаєте поглянути на кролевецькі рушники, не прямуючи до Кролевця; здійснити віртуальну подорож визначними куточками Сумщини, стоячи на місці, – тоді Вам прямісінько до Музею історико-краєзнавчих досліджень СумДУ. У музеї зібрана унікальна колекція експонатів, які викличуть у Вас справжнє здивування. Якщо Ви уже в СумДУ, то чому б не погортати факсимільне видання Пересопницького Євангелія – визначну рукописну пам’ятку староукраїнської мови та мистецтва XVI ст.

На теренах України розташовані десятки тисяч пам’яток, і всі вони потребують захисту та уваги. До наших днів збереглися середньовічні фортеці, палаци та садиби, стародавні монастирі та храми, багато інших унікальних архітектурних витворів мистецтва, що навіки прославили своїх майстрів. Значна їх кількість перебуває в не належному стані, багато з них зруйновані, деякі потребують реставрації.

Цікавий факт. Планується реставрація деяких історичних об’єктів м. Суми у рамках програми «Велика реставрація в культурі-2021» – садиба Харитоненків; Сумський художній музей ім. Н. Х. Онацького, гетьманське поховання.

Чи варто їхати в Суми на екскурсію? Що цікавого можна побачити? Чи є тут визначні місця? Відповідь проста: звичайно.

Побачивши місто на власні очі, приємні спогади залишаться у ваших потаємних куточках пам’яті назавжди.

Як виглядає ТОП-10 пам’яток м. Суми.

  • Альтанка
  • Воскресенська церква
  • Краєзнавчий музей (раніше – Будинок земської управи)
  • Будинок-музей А. П. Чехова
  • Художній музей ім. Н.Х. Онацького
  • Жіноча гімназія (нині – навчальний корпус СумДУ)
  • Обласна філармонія
  • Пам’ятний знак «Сумка»
  • Пам’ятник цукру-рафінаду
  • Троїцький собор

Цікавий факт. Минулого року відбувся конкурс “Вікі любить пам’ятки”, у якому в обласній номінації найкращим визнано фото Троїцького собору, зроблене з висоти. До речі, уже 1267 пам’яток Сумської області представлені у Вікісховищі за дев’ять років проведення конкурсу. 

НЕ знаєте, які визначні місця та пам’ятки історії відкрити для себе, перегляньте добірку видань із книжкової виставки «Культурна спадщина України», що розміщена на абонементі (ЦБ, ІІ поверх). Подорож Україною – це купа нових відкриттів та емоцій, адже скільки ще незвіданих місць вона у собі таїть.

Bezumtsi

«Кролевецькі рушники ХІХ – початку ХХ століть» - унікальне видання, яке має на меті познайомити шанувальників народного мистецтва зі збіркою кролевецького візерункового ткацтва XIX – поч. XX ст. Колекції рушників минулих століть зберігаються в художніх музеях держави. Наяскравішою з-поміж них є збірка, представлена в Сумському обласному художньому музеї ім. Никанора Онацького. Бажаєте пересвідчитися? Погортайте сторінки цього альбому-каталогу, доторкніться до таїн щирої української душі.

 

Bezumtsi

До книги «Імена України. 100 митців» увійшла сотня імен митців від часів Київської Русі й до ХХІ сторіччя. Чи не кожен десятий, про кого в ній йдеться, так чи інакше пов’язаний з Сумщиною. У книзі на кожного митця відведено по одному розвороту. Там є його твір, опис творчого шляху та загалом біографії, а також портрет, автопортрет чи фото митця і цитата про нього іншої відомої особи. «Імена України. 100 митців» має стати початком серії видань, присвячених найвідомішим українцям.

 

Bezumtsi

Книга Оксани Купер «Музейні скарби України» покликана розповісти 12 історій шедеврів живопису, що зберігаються в колекціях вітчизняних музеїв та про їхніх митців, які обрали малювання справою життя. Дізнавайтеся, як фанатична релігійність  Ієроніма Босха вплинула на зміст його картин, як Тарас Шевченко став поетом після визнання його таланту художника, як Марія Приймаченко попри хворобу створювала міфічних звірів, птахів, і писала натюрморти, що захоплювали уяву відомих Пабло Пікассо та Марка Шагала.

 

Bezumtsi

Народний декоративний розпис – вид мистецтва, який не лише демонструється на виставках та музеях, а й використовується у книжковій графіці, оформленні інтер’єру, виробництві фарфору. У книзі Миколи Кириченка «Український народний декоративний розпис» розповідається про найвищі досягнення майстрів українського декоративного розпису. До посібника увійшли розділи, присвячені настінному розпису, станковому живопису і графіці, розпису по дереву, писанкарству.

 

Bezumtsi

У 18-19 столітті на Сумщині з’явилася чимала кількість заможніх садиб, які могли б конкурувати у красі та помпезності із будинками багатіїв Європи. Про найцікавіші з них: садиба Ліщинських у с. Кияниця, садиба Лінтварьових у м. Суми, палац Кондратьєвих у с. Низи, садиба Суханових-Садовських у м. Суми та про багато інших, читайте у книзі «Старовинна садиба: німий свідок історії».

 

 

Bezumtsi

Сумський обласний художній музей ім. Никанора Онацького заснований  у 1920 році художником та громадським діячем Никанором Харитоновичем Онацьким (1875—1937). Це справжня скарбниця вітчизняного та зарубіжного образотворчого і декоративного мистецтва XVI — ХХІ ст. В альбомі Сергія Побожія «Сумський художній музей» кращі твори живопису, графіки, скульптури вітчизняного та європейського мистецтва.

 

 

Bezumtsi

Кожне покоління по-своєму оцінює архітектурну спадщину, відкриваючи нові грані, ще не пізнані та належно не оцінені. Архітектура української церкви становить особливий образ святині в сукупному розвитку світової архітектури. Книга Ростислава Гнідець «Архітектура українських церков» висвітлює стан дослідження українських церков, а також перспективи розвитку архітектоніки українських баневих церков.

 

 

Bezumtsi

Альбом Дмитра Малакова «Мальовнича Україна» знайомить із різноманітними чарівними куточками всіх регіонів країни - від Карпатських гір на заході до донецьких степів на сході, від озерного Полісся на півночі до Одеси на півдні. Книга зачарує кожного неповторною красою природи України, її давніми архітектурними пам'ятками і новобудовами.

 

 

Bezumtsi

У книзі «Національний музей "Київська картинна галерея"», виданій до 100-річчя київської картинної галереї, розповідається про один з найстаріших художніх музеїв України, колекція якого нараховує понад 13 тисяч творів образотворчого та прикладного мистецтва. Шанувальники мистецтва можуть ознайомитись із художніми тенденціями певного часу, видатними майстрами та окремими роботами, що прикрашають постійну експозицію або демонструються на тематичних виставках.

 

Bezumtsi

У книзі Маргарити Сергієнко «Подорож з дилетантом, або роль особистості Павла Харитоненка в історії Троїцького собору» описується історія будівництва Троїцької соборної церкви і різні періоди її існування, а також діяльність П.І. Харитоненка – купця, промисловця, цукрозаводчика, мецената як будівничого нового Троїцького собору.

 

 

Bezumtsi

«Народне зодчество»  - це книга буття нашого народу. Вона знайомить з унікальними пам'ятками традиційної народної архітектури України, розповідає про традиції зведення та облаштування храмів, житла та будівель селянського господарства, в якому  закладено безмежну творчу снагу українського народу, його глибинний будівничий досвід, вишуканий мистецький смак і природний хист.

 

 

 

 

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Римського-Корсакова, 2,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 33-10-39
  info@library.sumdu.edu.ua

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua