Відкриті освітні ресурси
Одним із провідних глобальних трендів в освітньо-науковому просторі Європейського Союзу є рух до відкритої науки (Open Science), що є важливим інструментом досягнення Цілей сталого розвитку. Україна, яка стала кандидатом на вступ та набуття членства в ЄС, активно долучається до впровадження політик і процедур відкритої науки. У 2022 році було затверджено Національний план щодо відкритої науки, що є необхідним кроком для інтеграції України до Європейського дослідницького простору та Європейського простору вищої освіти.
Всесвітніх масштабів набуває створення відкритих освітніх ресурсів, які є важливою складовою відкритої науки. Численні організації, світові навчальні заклади розробляють програми зі створення освітніх ресурсів і надання до них доступу. В Україні ведеться робота зі створення загальнонаціональної платформи відкритих освітніх ресурсів.
Відкриті освітні ресурси (англ. Open Educational Resources (OER)) – це матеріали для навчання, викладання та дослідницької діяльності в будь-якому форматі та середовищі, які:
- знаходяться у суспільному надбанні або захищені авторським правом;
- видані за відкритою ліцензією, що дозволяє безкоштовний доступ, повторне використання, перепризначення, адаптацію та повторне розповсюдження іншими особами.
OER можуть включати: повні курси, модулі курсів, відкриті підручники, навчальні програми, лекції, посібники для студентів, конспекти лекцій, домашні завдання, вікторини, лабораторні та аудиторні заняття, педагогічні матеріали, відео, інтерактивні матеріали, такі як симуляції чи рольові ігри, інструменти оцінювання та багато інших ресурсів, програмне забезпечення, програми (включаючи мобільні додатки) та будь-які інші навчально-корисні матеріали.
- Рекомендація ЮНЕСКО щодо відкритих освітніх ресурсів (OER) – Recommendation on Open Educational Resources (OER), UNESCO, 25 November 2019
- Мандат ЮНЕСКО щодо OER – UNESCO’s mandate in OER, UNESCO, April 21, 2022