jQuery(window).on('load', function() {new JCaption('img.caption');});
Ukrainian (UA)Russian (CIS)English (United Kingdom)

28 вересня
З циклу "Рідний край"
"Просвітник. Архітектор. Поет". Паліцинські читання
До 260-річчя від дня народження
Олександра Паліцина (1749-1816)
Проведе ректор «Паліцинської Академії» М.Тесля
Літературна вітальня. 15-00

Олександр Паліцин (1749-1816) - просвітитель, поет, громадський діяч. Народився в с.Попівка біля Сум. Один із ініціаторів створення Харківського університету (1805) - першого в російській Україні. Його бібліотека складала близько 10 тис. томів, а колекція живопису та графіки, яку він збирав протягом багатьох років - понад 2 тисячі полотен італійських майстрів, німецьких гравюр, старовинних російських ікон. Під впливом відомого просвітителя, поета і архітектора навколишні поміщики починали купувати книги, картини й навіть займатися перекладами з французької. Прихильник французької літератури, він перекладає Руссо, Де Ліля, Сен Ламберта, створює кілька власних поезій, а в 1807 році друкарня Харківського університету випускає «Слово о полку Ігоревім» в перекладі Олександра Паліцина.

Серед споруд, які проектував Олександр Олександрович, є кілька прекрасних кам'яних церков та особняків: церква Іоанна Предтечі в с.Штепівка, церкви в Верхній Сироватці та Юнаківці. У Сумах за його проектом побудовано споруду на території Басівського парку. Цій будівлі вже понад 200 років. Вона пройшла великий історичний шлях і зараз знаходиться під орендою Олександра Риби - директора науково-виробничого підприємства ЦАНТ. Олександр Паліцин є засновником просвітницького гуртка «Попівська Академія». У 1993 році вона відродилася і отримала назву «Паліцинська Академія».

М.П.Тесля (19.11.1924) - уродженець Краснопільського району. З 1961 по 1998 рік в с.Залізняк працював завучем, директором, вчителем. Як директор, відбудував школу в с.Залізняк, від якої на той час після війни залишилось три стіни. Як вчитель, зібрав багатий краєзнавчий матеріал і заснував краєзнавчий музей, який одержав звання „Зразкового". Є фундатором і першим ректором „Паліцинської академії", яка проводить велику роботу по пропагуванню духовної спадщини „Попівської академії".

Автор книжок „З нетрів до світла", „Нотатки з історії сіл Залізняк та В.Сироватка", „Паліцинська академія". Друкувався у районній та обласній пресі.
Автор статті в Українській енциклопедії „О.О.Паліцин".
Нагороджений «Грамотою Визнання» Канадського Товариства Приятелів України.
Встановив пам'ятник О.Паліцину за активного сприяння Сумського райвиконкому та В.Сироватської сільської ради.

 

НОВІ НАДХОДЖЕННЯ

Animation

ЕЛЕКТРОННІ РЕСУРСИ