Україна та світ | Правовий дайджест | Березень 2024

 

ПРАВНИЧА ОСВІТА

Реформування юридичної освіти: готується концепція змін. До 31 червня 2024 року у Верховній Раді напрацюють Концепцію правового регулювання вищої юридичної освіти, яка встановить рамки подальшої нормотворчої діяльності у цій сфері. Відповідне рішення було ухвалено за підсумками першого засідання робочої групи з питань реформування юридичної освіти при Комітеті ВР з питань правової політики.

Які зміни до програми ЄДКІ для юристів пропонує Міністерство освіти і науки України? У відео CEO Online Law School Роман Радейко проводить порівняльний аналіз нового проєкту програми Єдиного державного кваліфікаційного іспиту для юристів, який було оприлюднено Міністерством освіти і науки України 1 березня 2024 року.

 

ЗАКОНОДАВСТВО

Закон щодо корпоративного управління державними підприємствами: основні положення. У березні 2024 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення корпоративного управління юридичних осіб, акціонером (засновником, учасником) яких є держава" № 3587-IX. Він покликаний привести законодавство України щодо управління державними підприємствами у відповідність до Керівних принципів корпоративного управління Організації економічного співробітництва та розвитку. Це підвищить прозорість їхньої діяльності та створить сприятливі умови для залучення приватних інвестицій.

Закон України «Про лобіювання». Огляд Pragma Consulting Group. У лютому 2024 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про лобіювання». Закон підписано Президентом України 12 березня 2024 року. Цим законом вперше в Україні офіційно закріплюються термін «лобіювання» та визначення повʼязаних із ним понять, а також встановлюються вимоги до субʼєктів, що провадять відповідну діяльність, реєстрації у Реєстрі прозорості та звітності, обмеження щодо здійснення лобіювання. Pragma Consulting Group у своєму огляді окреслила основні аспекти прийнятого регулювання.

 

ДЕРЖАВА ТА ПРАВО

Перша парламентська: наскільки швидко законопроєкти проходять через Верховну Раду та як зробити процес ефективнішим? Скільки законопроєктів устигла розглянути та ухвалити Верховна Рада ІХ скликання? На яких етапах найчастіше «зависають» законопроєкти? Який у середньому час проходження законопроєкту через парламент та які законопроєкти проходять його швидше? Відповіді на ці та інші запитання про роботу чинної Верховної Ради та порівняння її з роботою Ради попереднього скликання дізнавайтесь з матеріалу публікації.

 

ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА

Аналітичний звіт «Колабораційна діяльність і пособництво державі-агресору: практика застосування законодавства та перспективи його удосконалення» спрямований на виявлення основних тенденцій та проблем у застосуванні статей 111-1 (“Колабораційна діяльність”) та 111-2 (“Пособництво державі-агресору”) Кримінального кодексу України шляхом аналізу судової практики, а також результатів глибинних інтерв’ю з представниками правоохоронних органів (Нацполіція, ДБР, СБУ, прокуратура), суддями та адвокатами з метою подальшого вдосконалення законодавства про колабораційну діяльність та напрацювання ефективної стратегії розгляду таких справ для формування однорідної і належної практики.

У ЄС розробили закони для контролю над штучним інтелектом.  У березні 2024 року Європейський парламент ухвалив перший у світі закон про штучний інтелект. Він має на меті надати розробникам ШІ та тим, хто його впроваджує, чіткі вимоги й зобов’язання щодо використання технології. З іншого боку, регуляторний акт має «зменшити адміністративні та фінансові тягарі для бізнесу, зокрема малого та середнього», вважають у Європарламенті. Отже, якими є основні нововведення, що їх впроваджує нове законодавство ЄС, читайте у матеріалі публікації.

 

СУДОЧИНСТВО

Поліграф у судовому процесі: на що сподіватись у кримінальних та цивільних провадженнях. Використання поліграфу для перевірок у службовій сфері вже увійшло у звичку, однак із застосуванням результатів опитування в суді виникають проблеми. Це пов’язано з тим, що єдиного нормативно-правового акта, який би регулював сферу суспільних відносин, які складаються навколо застосування поліграфа, та, який би визначав його поняття, сутність, завдання, висував вимоги до особи поліграфолога, надавав перелік безпосередньо поліграфів, дозволених до використання, нині в Україні не існує. Ця обставина й породжує низку проблем і міфів навколо поліграфа та можливостей його застосування.

  

СУДОВА ПРАКТИКА

Верховний Суд опублікував огляд правових висновків палат КЦС ВС за 2018 – 2023 роки. В огляді відображено правові висновки, які матимуть важливе значення для формування єдності судової практики. Серед них містяться такі, що виникають із сімейних правовідносин;  у спорах, пов’язаних із відшкодуванням шкоди; щодо застосування норм процесуального права та ін.

 

ПРАВО В УМОВАХ ВІЙНИ

Єдиний електронний реєстр військовозобов’язаних – наступ на права українців? У січні 2024 року Верховна Рада України ухвалила у другому читанні і в цілому проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку обробки та використання даних в державних реєстрах для військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану (№10062), що передбачає створення Єдиного електронного реєстру військовозобов’язаних. Юрист Центру стратегічних справ УГСПЛ Максим Войнов проаналізував проект Закону та розібрався чому він порушує права не лише українців, яких можуть призвати до армії.

Нова «зброя» для української армії — юридична. Майже півтора року в складі командування Сил територіальної оборони Збройних сил України діяла Робоча група щодо виконання норм міжнародного гуманітарного права (МГП) та надання правових послуг. За цей час на її базі вдалося реалізувати чимало проєктів, які потребують масштабування на рівень Збройних сил України. До роботи були долучені спеціалісти з національного та міжнародного права, юристи, адвокати, прокурори, які, мобілізувавшись до ЗСУ, застосували свій цивільний досвід для адаптації Сил ТрО до роботи з правом війни. Детальніше хотілося б зупинитися на впровадженні норм МГП, адже це — найамбітніше завдання, тоді як інші слугують інструментами для його виконання.

 

РИНОК ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ

X Міжнародний форум просування юридичних послуг. Під час заходу учасники розглянули наступні питання: юридичний ринок під час війни, вплив повномасштабного вторгнення на кадрову ситуацію в юридичній фірмі, PR та маркетинг воєнного часу, відповідальний юридичний бізнес. До вашої уваги пропонуємо відеозапис форуму.

 

ПРАКТИЧНІ ПОРАДИ ЮРИСТАМ

Менеджмент для молодого юриста: що потрібно знати на початку шляху? Для досягнення кар’єрного успіху молодому юристу не достатньо лише відмінного знання кодексів. Попереду в кожного молодого правника не лише робота з документами, а й спілкування з клієнтами, організація роботи над проєктом, взаємодія з колегами та багато іншого. Саме тому обов’язковим є знання процесів менеджменту та саморозвиток у цьому напрямку. Пропонуємо ключові поради менеджеру-початківцю: як визначити свої цілі, про побудову стосунків з колегами та корпоративну культуру, лідерство та перші кроки на шляху до опанування нових навичок.

Не тільки для ІТ: чи реально юристам просуватись в LinkedIn? Щодо LinkedIn історично склалось уявлення, що ця соцмережа в більшості для ІТ. Щось таке, де їм пропонують круті офери та розповідають про івенти в компаніях. Проте це зовсім не так. Давайте розбиратись, що робити юристам в LinkedIn та як використати її переваги для професійного розвитку та просування своїх послуг.

 

ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ

Соціологічне дослідження “Перспективи та межі використання штучного інтелекту в кримінальному процесі”. Розвиток генеративного ШІ та бум інтересу до ChatGPT спонукав аналітиків глибше дослідити наскільки ті, хто будуть їх використовувати на щодень – судді, прокурори і адвокати, – ознайомлені із ними, які бачать перспективи і обмеження щодо їхнього застосування. Іншим ключовим питанням, яке ставили перед собою дослідники, було проаналізувати можливість використання технології ШІ у правосудді.

 

   

 Чи була корисною для Вас інформація?

  

 

Консультанти:

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 68-79-29
  [email protected]

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua