Україна та світ | Правовий дайджест | Листопад 2023

 

ЮРИДИЧНА ОСВІТА

30 листопада 2023 року відбувся єдиний державний кваліфікаційний іспит (ЄДКІ) за спеціальностями 081 Право та 293 Міжнародне право на другому (магістерському) рівні вищої освіти. Цьогоріч у ньому взяли участь понад 9000 осіб. Іспит проходив у формі комп’ютерного онлайн-тесту українською мовою та складався зі 120 запитань. На його виконання учасники мали 180 хвилин.

Відбулося засідання фахової комісії єдиного державного кваліфікаційного іспиту за спеціальностями 081 «Право» та 293 «Міжнародне право». Під час експертного оцінювання тесту члени фахової комісії врахували невідповідність завдань програмі ЄДКІ або некоректність формулювання і, як наслідок — вилучили із розрахунку тестового балу 11 завдань. Мінімальний поріг установили на рівні 37 правильних відповідей зі 109 тестових завдань.

 Вступна кампанія 2023: результати вступу на право у військові навчальні заклади та заклади зі специфічними умовами навчання за кошти фізичних чи юридичних осіб. У звіті надано обсяги зарахованих на навчання на бакалаврські та магістерські програми у розрізі конкретних закладів вищої освіти та динаміку зміни кількості зарахованих протягом 2021-2023 років.

 

ЗАКОНОДАВСТВО

Огляд Закону України "Про цифровий контент та цифрові послуги". Україна імплементувала в національне законодавство норми європейського законодавства шляхом ухвалення Закону «Про цифровий контент та цифрові послуг». Але пояснювальна записка до проєкту Закону сформульована некоректно і може вводити в оману. Існує ризик, що імплементацію в процесі переговорів про вступ України до ЄС буде визнано недостатньою, попри, знов таки, твердження супровідної записки законопроєкту. Детальний аналіз Закону – у матеріалі публікації.

Закон України «Про адміністративну процедуру»: що зміниться для громадян. 15 грудня 2023 року набуде чинності Закон України «Про адміністративну процедуру» (ЗАП). Саме цей Закон закріплює найбільш значимі правила, за якими органи виконавчої влади та місцевого самоврядування будуть приймати рішення щодо приватних осіб. Але не менш важливим є ЗАП і для громадян. Експерти розповіли, що саме означає прийняття ЗАП для громадян, та які зміни на них чекатимуть.

 Уряд схвалив законопроект щодо доброчесного лобіювання. Кабінет міністрів України  схвалив проєкт Закону України «Про доброчесне лобіювання та адвокацію в Україні», запропонований Національним агентством із запобігання корупції. Доопрацьований законопроект враховує пропозиції, надані коаліцією громадських організацій, зокрема, у частині про адвокацію. Відповідно до рекомендацій Європейської Комісії, Закон має бути прийнятий максимум до кінця січня 2024-го.

 

СУДОЧИНСТВО

Під час судового процесу в Україні, якщо якась сторона не була присутня на засіданні, про рішення вона дізнається з офіційного листа. Його направляють сторонам поштою.  Втім про ухвалене рішення можна також дізнатися онлайн.  Chas News розповідає про сервіси, де можна знайти рішення суду, не виходячи з дому або офісу.

 Відшкодування шкоди, заподіяної війною: можливості українського правосуддя. Одним із наслідків війни є завдання шкоди майну населення країн, на території яких ведуться бойові дії. Так, у воєнний час майно фізичних і юридичних осіб може бути знищене або ж пошкоджене під час обстрілів чи штурмів населених пунктів; вилучене для потреб ворожої армії; захоплене ворогом; покинуте власниками, які тікали із зони бойових дій. У зв’язку з цим постає питання про відшкодування моральної та матеріальної шкоди, завданої воєнними діями. І розв’язати його має суд.

 У Верховному Суді відбувся круглий стіл «Судова влада та медіація: точки перетину». Під час заходу презентували дослідження «Два роки застосування Закону України «Про медіацію»: здобутки та виклики» та обговорили питання: як суди можуть сприяти вирішенню спорів шляхом медіації в досудовому та позасудовому порядку; як суди можуть співпрацювати з медіаторами та медіаційними організаціями для покращення доступу громадян до медіаційних послуг;  які законодавчі зміни можуть бути запроваджені для сприяння розвитку медіації в контексті судової системи. Подробиці - у відеозаписі заходу.

 

ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА

Центр громадянських свобод разом з партнерами Baltic Human Rights Society презентували великий і всеохопний гайд з прав людини, який стане важливим інструментом для українського громадянського суспільства. Посібник пропонує прагматичний підхід та пояснення через призму повсякденних ситуацій. Видання доступне українською та англійською мовами.

Асоціація правників України провела в онлайн-форматі ІI Форум з трудового права. Цей захід об'єднав експертів, представників уряду, суддівського корпусу та бізнесу у змістовній дискусії щодо найактуальніших аспектів трудового законодавства та трудових відносин в Україні. Пропонуємо основні тези та презентації виступів учасників форуму. 

Аналітичний звіт «Колабораційна діяльність і пособництво державі-агресору: практика застосування законодавства та перспективи його удосконалення» спрямований на виявлення основних тенденцій та проблем у застосуванні статей 111-1 («Колабораційна діяльність») та 111-2 («Пособництво державі-агресору») Кримінального кодексу України шляхом аналізу судової практики, а також результатів глибинних інтерв’ю з представниками правоохоронних органів (Нацполіція, ДБР, СБУ, прокуратура), суддями та адвокатами з метою подальшого вдосконалення законодавства про колабораційну діяльність та напрацювання ефективної стратегії розгляду таких справ для формування однорідної і належної практики.

 

СУДОВА ПРАКТИКА

Права військовослужбовців: огляд судової практики за 2023 рік.  В огляді відображені правові позиції Верховного Суду щодо питань трудових та соціальних прав військовослужбовців, а також щодо питання відшкодування збитків. Загалом документ містить понад 20 постанов Верховного Суду.

Місцеве самоврядування крізь призму судової практики (2017-2023). Експерти Центру політико-правових реформ презентували результати моніторингу практики Верховного Суду. Аналіз більше 2 тисяч рішень Верховного Суду виявив системні проблеми, які існують або на рівні законодавства, насамперед Закону про місцеве самоврядування, або на рівні правозастосовчої практики органів місцевого самоврядування. Пропонуємо ознайомитись із результатами дослідження.

  

НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ 

Інформаційний бібліографічний список «Нові надходження» містить друковані та електронні книжкові видання, які поповнили фонд бібліотеки СумДУ у вересні-жовтні 2023 року. До вашої уваги новинки з усіх галузей знань, зокрема з питань права та юриспруденції.

Ресурси Elsevier для українських дослідників. Компанія Elsevier продовжує підтримувати українських науковців у цей важкий для нашої країни час. Сумський державний університет має доступ до ресурсів Scopus та SciVal. Через базу Scopus можна доступитися до нового інструменту Researcher Discovery, який дозволяє швидко та легко знайти інформацію про дослідників та їхні напрямки досліджень, нещодавно опубліковані документи та контактну інформацію. Крім того, кожен науковець має можливість отримати вільний доступ до ScienceDirect, Funding Institutional, Mendeley та Researcher Academy.

 

   

 Чи була корисною для Вас інформація?

  

 

Консультанти:

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 68-79-29
  [email protected]

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua