Україна та світ | Інтелектуальна власність | Березень 2024

  

АНАЛІЗ ЗАКОНОДАВСТВА

Набрав чинності наказ Міністерства економіки України № 20599 “Про затвердження Положення про представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених) та внесення змін до положень з питань атестації та ведення державного реєстру представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених)”. Положення визначає правовий статус патентних повірених і регулює відносини, пов’язані з набуттям, реалізацією та припиненням права на зайняття діяльністю патентного повіреного.

 

АВТОРСЬКЕ ПРАВО ТА СУМІЖНІ ПРАВА

Зростання темпів подання заявок на об’єкти промислової власності у 2023 році є яскравим свідченням активізації винахідницької спільноти і бізнесу та є наслідком позитивних очікувань щодо розвитку економічної, політичної та соціальної ситуації в Україні. Про це свідчать дані інформаційного дашборду з основними показниками діяльності за 2023-й рік, який публікує IP офіс.

Модна індустрія – поле для дискусій не лише про тренди сезону “весна-літо 2024”, а ще й про випадки порушення авторських прав. У сучасному світі, де інформація перетинає географічні кордони, в моді з’являються нові образи та стилі, засновані на культурі різних країн та груп людей. Втім, є випадки, коли великі бренди були звинувачені у плагіаті. Центр демократії та верховенства права розповість, що таке право на образ та персонаж та чи захищені вони авторським правом?

Відеоконтент, який ви створили (наприклад, у Тіktok), може жити тільки на цій платформі. А на іншу платформу ви просто так його не перенесете, бо це буде порушенням авторських прав. На цьому наголошує експерт з медійного права Ігор Розкладай. В інтерв'ю він розтлумачив, що таке авторське право, як йому загрожує штучний інтелект і чим відрізняється західна система авторського права та українська.

У цифрову епоху ігрова індустрія виступає як маяк інновацій та творчості, рушійною силою якого є постійний розвиток технологій та споживчого попиту. Однак, під поверхнею кожного віртуального світу та ігрової механіки ховається складний правовий ландшафт, який підкреслює важливість захисту інтелектуальної власності. Про які обʼєкти інтелектуальної власності варто подбати у Game Industry?

 

ЗАХИСТ ПРАВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ

ІР офіс  уже понад три місяці застосовує новий Порядок державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір. Для того щоб попередити будь-які хибні тлумачення чи поспішні висновки, розвінчаємо деякі міфи, що поширюються в ЗМІ.

Україна, взявши впевнений курс на євроінтеграцію, має перейняти нові законодавчі особливості, зокрема щодо охорони інтелектуальної власності. За використання чужих продуктів потрібно платити, але й про захист власних винаходів не варто забувати.  На що варто звернути увагу українському бізнесу та до чого в цій сфері варто готуватися вже зараз?

  

ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ ТА АВТОРСЬКЕ ПРАВО

Авторське право на результати роботи штучного інтелекту викликає дедалі більше питань. Для таких випадків Закон України «Про авторське право і суміжні права» запровадив спеціальне право sui generis (право особливого роду).  Як воно працює, чи є штучний інтелект автором, а результат його роботи — твором? 

Artificial intelligence systems cannot be claimed as inventors, but people have the right to use them to create proprietary solutions. This was reported by the US Patent and Trademark Office (USPTO). As noted in the department, if a person sets a task for the AI system or "recognizes and appreciates" its result as a good invention, he cannot apply for a patent.

Розробники ШІ стикнулися зі зростаючим списком судових позовів, оскільки нові інструменти викликають нові запитання щодо ризиків, створених чат-ботами, які загрожують конкурувати з людським інтелектом. Судові процеси, на які варто звернути увагу.

                                                     

ПАТЕНТНЕ ПРАВО

Комітет Асоціації правників України з інтелектуальної власності  провів круглий стіл на тему «Чи може строк чинності патентів в Україні перевищувати 25 років?». У фокусі дискусії опинилися проблеми застосування Закону України «Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності під час дії воєнного стану, введеного у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України», зокрема у сфері патентування лікарських засобів.

 

МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД

Медіація – як інструмент альтернативного вирішення IP спорів – є доволі поширеною в більшості розвинених країн. На практиці ця процедура допомагає розвантажувати судову систему, а також забезпечує громадянам швидке й ефективне вирішення спору. Центр медіації  презентував проєкт “Практика впровадження ІР медіації: дослідження досвіду іноземних країн” у співпраці з практикуючими медіаторами: проаналізовано досвід США, Італії, Великої Британії, Сінгапуру, Німеччини та інших країн

 

НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ

 Продовжено доступ до міжнародних електронних ресурсів наукової інформації, а саме баз даних компанії Clarivate – Web of Science; компанії Elsevier – Scopus, SciVal, ScienceDirect, Funding Institutional, Elsevier Health, Researcher Academy, Mendeley; а також до повнотекстових електронних ресурсів на порталі Research4Life. Доступ до найважливіших джерел інформації сприяє інтеграції дослідницької інфраструктури університету в світовий науковий простір. 

9 квітня 2024 року відбудеться вебінар «Референс-менеджер Mendeley – необхідний інструмент у роботі дослідника». Під час заходу будуть розглянуті питання: налаштування роботи з Mendeley; створення, організація та управління власною бібліотекою; формування посилань та списку використаних джерел у наукових роботах; створення профілю дослідника у мережі Mendeley.

 

 

Чи була корисною для Вас інформація?

  

 

Консультанти:

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 68-79-29
  [email protected]

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua