Україна та світ | Історія і археологія | Березень 2024

  

ІСТОРИЧНА ПРАВДА

Саме з стін університету імені Тараса Шевченка у січні 1918 року сформувався й вирушив під Крути Студентський курінь. Героїчність українського юнацтва під Крутами понад сто років тому особливого значення набуває сьогодні, коли продовжується агресія росії проти України. Завідувач кафедри історії світового українства Володимир Сергійчук віднайшов у фондах Слов’янської бібліотеки  спогади Степана Матвієнка, одного із крутянців, якого раніше не значилося у списку учасників бою під Крутами й серед відомих похованих згодом героїв. Він поділився своїми думками про цю знахідку та подав повний текст спогадів.

У списку тих, кого дуже хотіли завербувати в 1930-ті роки працівники НКВД СССР, був тодішній голова Українського національно-демократичного об'єднання – найпотужнішої західноукраїнської парламентської партії і головний редактор найстарішої української галицької газети "Діло" Василь Мудрий.

 

ІНТЕРВ'Ю ВЧЕНИХ НАН УКРАЇНИ

У програмі Радіо Свобода «Історична Свобода» йшлося про те, як заселені українцями території опинилися по інший бік українсько-російського кордону? Про це розповів історик Геннадій Єфіменко, який досліджує становлення українсько-російського кордону.

Історик, науковий співробітник сектору генеалогічних та геральдичних досліджень відділу спеціальних галузей історичної науки та електронних інформаційних ресурсів Інституту історії України НАН України Олександр Алфьоров у своєму інтерв’ю для медійної платформи «РБК-Україна» розповів про історичні паралелі сучасної війни із революційними подіями 1917-20 років, найсильніші та найслабші сторони російської армії, доречність масових перейменувань вулиць на честь загиблих героїв та небезпечні російські наративи, які проникли в українське суспільство.

 

УКРАЇНЦІ В ІСТОРІЇ

Французька королева була українкою. Чи знають про це у посольстві України у Франції? Історія королеви Анни Ярославни свідчить про тисячоліття історії та культури Франції та України, а не Росії.

Кобзар на віки: історія фото конотопців, які вшанували 100-ліття Тараса Шевченка. Доля Тараса Шевченка, чиє 210-ліття відзначаємо, тісно пов’язана з Конотопщиною. Великий інтерес привертають дружні зв’язки поета-пророка з родиною Лазаревських із села Гирявка, нині це Шевченкове.

 

РЕЛІГІЯ

Третій Великий піст розпочався в умовах повномасштабної російської агресії. Надзвичайні умови життя змінюють і форму постування. Жертовність, взаємна допомога, милосердя до ближніх справді є великим подвигом і значать набагато більше, ніж просте обмеження в їжі – наголосив Предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній. Прийшов час особливої боротьби зі злом та агресією, зі страхом і панікою, з розчаруванням і безсиллям, з безнадією і розпачем. І головне, це боротьба в серці людини, тому треба здобути перемогу насамперед всередині себе.

 

ЕТНОГРАФІЯ. ТРАДИЦІЇ

Змійки, лунниці, теліпони  – прикраси, які українки носили понад 100 років тому. Сережка – прикраса, яку українські жінки носили від дитинства до старості. Тож які сережки мали носити маленькі українки, дівчата на виданні та молоді жінки? Які прикраси одягали на свята та коли потрібно носити скромні прикраси без «камінчиків»?

Вся правда про Масницю в Україні: булінг нежонатих, вареники та колодки на ногу. Пані Наталія Лещенко – фольклорист і культурний антрополог розвінчує найпопулярніші міфи про свято. Про те, як наші предки влаштовували справжній булінг нежонатим чоловікам і родинам без дітей, готували вареники з сиром, а не млинці, а також не спалювали опудало Зими. До уваги цікавинки про справжню історію свята Колодія.

 

АРХЕОЛОГІЯ

Про знахідки в одному із шести склепів замку в Галичі Львівської області розповів доцент кафедри архітектури та реставрації Львівської політехніки, кандидат архітектурних наук Юрій Лукомський. Що це була за споруда і в якому вигляді збереглася до сьогодні. На думку археолога, розкопки підземелля Галицького замку можуть відкрити автентичні речі у їх первозданному вигляді.

Перші люди в Європі жили на території сучасної України – цьому підтвердження археологічні знахідки. Науковці використали два методи датування поховання за допомогою космогенних нуклідів і дійшли висновку, що вік цих знахідок становить орієнтовно 1,42 мільйона років.

 

КРАЄЗНАВСТВО

Історія регіонів України. Що ти знаєш про? У цьому випуску проєкту нас чекає подорож Сумщиною. Довідаємося про визначну подію – Конотопську битву; визначну особистість – Георгія Нарбута і відому споруду – Свято-Троїцький собор у Сумах.

 

КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА 

Твори мистецтва - бажана здобич злочинців. Але саме завдяки викраденню деякі роботи стали популярними і відомими. Деякі з них продавалися на чорному ринку, а деякі прикрашали оселі колекціонерів. Тож Суспільне Культура представило 10 найгучніших крадіжок творів мистецтва.

Нещодавно з’явилася аналітична записка «Українські наративи європейської соціокультурної спадщини: традиції та практики самоврядності в Гетьманаті», автором якої є завідувач сектору соціальної історії відділу історії України середніх віків та раннього нового часу Інституту історії України НАН України Віктор Горобець.  У дослідженні проаналізовано проблему функціонування засад самоврядності в політичній культурі і практиці козацької України, зокрема такої її важливої складової як вільної елекції козацької старшини – від сотників до полковника та гетьмана включно.

 

НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ

Пропонуємо до ознайомлення видання «Війна двох правд. Поляки та українці у кривавому ХХ столітті» (укладач В. Кіпіані), у якому ви знайдете факти, результати досліджень та міркувань провідних спеціалістів із проблем українсько-польських відносин. Автори статей, зібраних завдяки науково-популярному виданню «Історична правда», спробували висвітлити правду про суперечливі події XX століття в історії двох народів. Книга стане в пригоді всім, хто хоче зрозуміти, чому минуле розділяє українців та поляків і чому наші народи обов'язково домовляться про завершення «війни двох правд».

9 квітня 2024 року відбудеться вебінар «Референс-менеджер Mendeley – необхідний інструмент у роботі дослідника». Під час заходу будуть розглянуті питання: налаштування роботи з Mendeley; створення, організація та управління власною бібліотекою; формування посилань та списку використаних джерел у наукових роботах; створення профілю дослідника у мережі Mendeley.

 

  

Чи була корисною для Вас інформація?

  

 

Консультанти:

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 68-79-29
  [email protected]

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua