Україна та світ | Фінансовий дайджест | Листопад 2023

 

ЗАКОНОДАВСТВО

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про державний бюджет України на 2024 рік. Згідно з документом, близько половини видатків піде на оборону, але при цьому враховано соціальні потреби громадян та повністю виконуються соціальні зобов’язання нашої держави.

Зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо врегулювання обороту віртуальних активів в Україні». Законопроектом пропонується синхронізована з МіСА класифікація віртуальних активів та видів діяльності постачальників послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів, що потребують авторизації.

Верховна Рада ухвалила закон про страхування інвестицій від воєнних ризиків через Експортно-кредитне агентство. Ухвалення закону забезпечить підтримку економічної діяльності в Україні, посилення промислового сектору, а також створення нових робочих місць та наповнення податками бюджетів всіх рівнів.

 

ФІНАНСИ

Незалежна асоціація банків України оновила щотижневий моніторинг змін у фінансовому секторі. Про все найважливіше, що трапилося в житті фінансового сектору, читайте в документі.

В інтерв’ю Главком ексміністр та ексголова Ради НБУ, Богдан Данилишин,  розповідає, які загрози очікують на бюджет та гривню у наступному році, як потрібно рятувати український бізнес та чому друк коштів в умовах війни не є «абсолютним злом».

 ІНФЛЯЦІЯ

Фактичні темпи зростання цін відповідали траєкторії прогнозу Національного банку, опублікованому в Інфляційному звіті за жовтень 2023 року. Проте базова інфляція сповільнювалася дещо швидше, ніж очікувалося, насамперед за рахунок цінової динаміки на одяг та взуття.

Національний банк покращив прогноз інфляції на кінець поточного року з 10,6% до 5,8% та підвищив прогноз інфляції на 2024 рік з 8,5% до 9,8%.  Про це заявив під час пресбрифінгу голова НБУ Андрій Пишний. За його словами, вищі темпи зростання інфляції наступного року зумовлюватимуться низькою цьогорічною базою порівняння для вартості продовольчих товарів, збільшенням зарплат і прискоренням зростання адміністративно-регульованих цін.

 

БЮДЖЕТНА ПОЛІТИКА

 Що відбулося з бюджетом у жовтні? Чи був виконаний план надходжень? Які надходження від основних податків? Які ризики з’являються для бюджетної стабільності та що очікувати надалі? Про ці та інші бюджетні питання – у Бюджетному барометрі за жовтень 2023 року від KSE.

 Депутати називають Бюджет-2024 збалансованим і майже без забаганок. Пріоритетом залишили сектор нацбезпеки, оборони й ВПК. Головний ризик – майже половину видатків має забезпечити міжнародна допомога. Які основні цифри бюджету та на які гроші житиме Україна в наступному році?

 

ПОДАТКИ

 Верховна Рада запровадила підвищені податки для банків. З банків стягнуть половину прибутків за 2023 рік. Чому держава оподатковує банки "заднім числом", скільки коштів це принесе бюджету та як це рішення вплине на стійкість банків?

У новому епізоді "Що з економікою?" йдеться про перерозподіл "військового" ПДФО з місцевих бюджетів на потреби оборони. Старший економіст ЦЕС Юрій Гайдай розповів, чому ця ініціатива була неминучою, і які наслідки вона матиме для державного та місцевих бюджетів.

 

БАНКІВСЬКА СПРАВА

 Чи готова банківська система України підтримувати економіку країни в умовах війни та після перемоги? Національний банк проаналізував роботу банківського сектора за III квартал 2023 року. Голова НБУ Андрій Пишний коментує результати звіту.

Війна продовжує змінювати банківські стратегії та тактики. Кредобанк вирішив відмовитися від споживчого кредитування та сфокусуватися на підтримці бізнесу, часто із залученням фінансування іноземних партнерів. Про основні зміни, які продовжують трансформувати банк, розповів голова правління Кредобанку Єжи Яцек Шугаєв.

 

ІНВЕСТИЦІЇ

 Інвесторів насамперед цікавить співвідношення ризиків і потенційного прибутку і тому цілком логічним постає завдання створити повноцінний і переконливий бізнес-план. В Україні така практика ще не є чимось звичним та відпрацьованим, але ситуація поступово змінюється. На що варто звертати увагу і які аналітичні підходи та інструменти використовувати для залучення інвестицій?

 В Україну буде інвестувати лише той бізнес, який вже тут працює. Томаш Фіала, власник та CEO Dragon Capital, про економічні перспективи, тиск силовиків, реалістичність приходу іноземних інвесторів в Україну та про те, на чому заробляє гроші Dragon Capital сьогодні.

 

СТРАХУВАННЯ

В 2024 році набудуть чинності норми нового закону «Про страхування», що базується на поточній версії Євродирективи Solvency II. Однак у європейських страховиків є багато обґрунтованих зауважень щодо надмірних вимог до капіталу та надлишкової зарегульованості. Що саме європейські страховики хочуть спростити в Євродирективі та як врахувати європейський досвід в українському страхуванні?

 

ІНДЕКС РЕФОРМ

Аналітична платформа Вокс Україна опублікувала 222 випуск Індексу реформ.  Головними подіями випуску стали Закон про збереження грошового забезпечення для полонених і зниклих безвісти військових та розширення системи безперервного професійного розвитку на усіх медпрацівників.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив про початок роботи над єдиним Планом реформ до 2027 року, який має інституційно й економічно наблизити нашу країну до європейських стандартів. За задумом, План реформ допоможе нарешті перейти від декларування ідей до їхньої покрокової реалізації.

 

ОСОБИСТІ ФІНАНСИ

Контроль витрат, розуміння поточного рівня балансу та можливість прогнозувати майбутнє свого рахунку – це те, без чого просто неможливо розраховувати на фінансову стабільність. Є кілька універсальних порад, які допоможуть ефективно контролювати баланс на своєму рахунку.

 Зберігати гроші вдома під матрацом — погана ідея, бо вони втрачають свою цінність. Натомість можна зробити так, щоб вже відкладені гроші приносили додатковий дохід, хоч часом це й питання ризиків. “Рубрика” розбиралася, як працює купівля акцій відомих брендів і наскільки це ризиковано.

 

НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ

До 31 грудня 2023 р. триває доступ до колекцій Cambridge University Press (420 рецензованих академічних журналів) та Oxford University Publishing (понад 500 журналів), найбільш авторитетних видавництв наукової літератури з різних галузей знань. Умови доступу до ресурсів: з локальної мережі університету. 

 Долучайтеся до онлайн-курсу від Prometheus "Початок роботи з ChatGPT". Ви дізнаєтеся про цікаві можливості застосування штучного інтелекту для вирішення щоденних завдань. Курс містить велику кількість практичних порад, поданих зрозумілою для новачків мовою.

 Інформаційний бібліографічний список «Нові надходження» містить друковані та електронні книжкові видання, які поповнили фонд бібліотеки СумДУ у вересні-жовтні 2023 року. До вашої уваги новинки з усіх галузей знань, зокрема з економіки.


  

Чи була корисною для Вас інформація?

  

 

Консультанти:

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 68-79-29
  [email protected]

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua