Україна та світ | Фінансовий дайджест | Березень 2024

 

АНАЛІЗ ЗАКОНОДАВСТВА

Набрали чинності окремі норми Закону № 3603-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства». Фахівці Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків проаналізували ухвалений документ.

НБУ анонсував оновлені правила запровадження тимчасових адміністрацій у небанківських фінансових установах, а також уточнив критерії, на підставі яких діяльність учасників фінринку визнаватиметься ризиковою. Це необхідно для того, щоб регулятор міг на ранніх етапах виявляти ненадійні установи та вирішувати, що з ними робити далі.

 

ФІНАНСИ

Незалежна асоціація банків України оновила щотижневий моніторинг змін у фінансовому секторі. Про все найважливіше, що трапилося в житті фінансового сектору, читайте у матеріалі.

 Україна з початку війни зберегла фінансову стабільність і продовжує демонструвати стійкість. Рівень інфляції знижується чотирнадцятий місяць поспіль. Попри складні умови воєнного стану, ринок платіжних карток демонструє позитивну динаміку. Правління НБУ ухвалило рішення знизити облікову ставку з 15 % до 14,5 % річних. Україна та Японія підписали Конвенцію про усунення подвійного оподаткування. Національний інститут стратегічних досліджень опублікував Огляд інструментів підтримки фінансової стійкості в умовах воєнного стану.

Українська фінансова система виявилась стійкою до тиску повномасштабної російської агресії, що триває вже два роки. Як за цей час змінилася банківська система? Як поводяться вкладники та позичальники? На чому можна заробляти в ці складні часи? Сім графіків, які ілюструють основні тренди на українському фінансовому ринку за два роки війни.

 ІНФЛЯЦІЯ

Інфляція залишатиметься помірною, зокрема завдяки послідовній монетарній політиці НБУ. Ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишається перебіг повномасштабної війни. НБУ продовжуватиме цикл пом’якшення процентної політики за умови сталого зниження ризиків для інфляції та курсової стійкості. Ці питання обговорювалися під час прес-брифінгу Голови Національного банку Андрія Пишного щодо рішень з монетарної політики.

Інфляція цього року може становити від 8 до 12%. Такий великий діапазон зумовлений кількома факторами невизначеності, які можуть суттєво вплинути на коливання. Це, передусім, – міжнародна фінансова допомога, зокрема, ситуація у США та ЄС. Про це заявив голова Асоціації українських банків Андрій Дубас. І уточнив: так може бути, якщо обійдеться без так званих "чорних лебедів" для фінансової системи України.

 

БЮДЖЕТНА ПОЛІТИКА

Що відбулося з бюджетом у лютому? Чи був виконаний план доходів за основними податками та неподатковими надходженнями? Як вплинула відсутність підтримки від ЄС та США на бюджетну стабільність? Які ризики будуть актуальними протягом цього бюджетного року? Про ці та інші бюджетні питання читайте у Бюджетному барометрі за лютий 2024 року.

Міністерство фінансів подає на розгляд уряду пропозиції для мобілізації додаткових надходжень до цьогорічного держбюджету. Ідеться про збільшення надходжень від військових, акцизних зборів та запровадження щомісячної сплати авансових внесків із ПДВ підприємствами, які торгують пальним. Прокоментував ці пропозиції, а також інші питання  роботи парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики голова комітету Данила Гетманцев.

 

ПОДАТКИ

Автори дослідження «Справедлива податкова система в Україні в умовах війни»  розглядають необхідність адаптації податкової політики України до викликів, породжених воєнним станом, з акцентом на створення справедливої системи, яка враховує потреби різних верств населення. Основний фокус зміщено на реформування, що передбачає зниження загального податкового навантаження, особливо для малозабезпечених груп, через прогресивну шкалу оподаткування доходів.

Заступник міністра економіки Тарас Качка у великому інтерв'ю розповів, на що йдуть податки та які втрати економіки України від війни. Поділився ексклюзивною інформацією щодо протестів у Польщі і зазначив, що блокада кордону загрожує значними фінансовими збитками не лише Україні, а й Польщі.

 

БАНКІВСЬКА СПРАВА

Директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Андрій Поддєрьогін розповів у бліц-інтерв’ю для видання PaySpace Magazine, коли Національний банк планує провести відкрите тестування е-гривні, як можна буде взяти у ньому участь та чи скоро е-гривня може з’явитися в обігу.

У січні-лютому ще однією неприємною для фінансового сектору новиною початку року став рекордний за час війни відтік строкових гривневих депозитів із банківської системи. Втім, у Національному банку заспокоюють: незначне скорочення справді відбулося, однак зараз на гривневих банківських депозитах українці все ще тримають набагато більше грошей, аніж до війни. Але ж диму без вогню не буває. Розбираємося у причинах та факторах.

 

ІНВЕСТИЦІЇ

Дехто вважає, що інвестування в Україну не на часі. З цього приводу можна посперечатися, адже підтримка з боку держави очевидна. Державою розроблені спеціальні програми, які створюють можливості для інвесторів. Очікується, що цього року в Україну відбудеться свіжий приплив іноземних інвестицій, що суттєво підтримає вітчизняну економіку. Детальніше про інвестиційний клімат в Україні.

Економіка України та і світу загалом переживає не найкращі часи. Повномасштабна агресія росії й інші події загальносвітового масштабу продовжують розхитувати ситуацію на міжнародному рівні, що впливає на доходи та стабільність звичайних людей. Тому багато хто звертає увагу на нові інвестиційні стратегії, аби диверсифікувати доходи. Про найпопулярніші інвестиції у 2024 році  та їхню перспективність для українців – у матеріалі.

Український синдикат приватних інвесторів Toloka уклав угоду з  британським стартапом Gin e-bikes, який містить компонент нетипового для українських інвесторів інструмента — venture debt (венчурний борг). Він дозволяє отримувати стабільний дохід у валюті та можливість суттєво збільшити свій капітал. Що це за інструмент, та в чому його переваги для інвесторів і стартапів?

 

ІНДЕКС РЕФОРМ

Протягом 2024-2027 років 50 мільярдів євро від ЄС буде спрямовано на фінансування державного бюджету, стимулювання інвестицій, а також технічну підтримку в реалізації програми. Уряд затвердив остаточну версію Плану для Програми ЄС Ukraine Facility. План передбачає реалізацію реформ, які закладуть фундамент для подальшого відновлення й розвитку економіки та інтеграції України до ЄС.

Уряд планує чергову реформу задля економії державних грошей. Серед головних ідей — підвищити окремі податки. А також скоротити видатки на державний апарат. Сам Кабінет Міністрів планують скоротити на третину. Та чи дасть це бажаний результат?

У Києві відбувся Конгрес «Реформа державних фінансів – шлях до відновлення України». Під час заходу представники економічних аналітичних центрів та провідних бізнес-асоціацій презентували спільне бачення реформи системи державних фінансів України. Мова йшла про податкову та бюджетну реформу, зміни у мобілізаційних процесах, а також про реформу правоохоронних органів. Учасники Конгресу наголосили, що реалізовувати ці кроки потрібно вже зараз.

 

ОСОБИСТІ ФІНАНСИ

Перед тим, як зробити крок в «криптосвіт», не зайвим буде ще раз нагадати самому собі про переваги та недоліки подібного рішення та основні властивості обраного вами активу. Купувати біткоїн чи ні? Відповідь на це питанння у черговому випуску подкасту «Особисті фінанси» з Іваном Компаном.

Кожен, хто приходить у світ фінансів, хоча б раз у своєму житті чув про Форекс. Найбільший валютний ринок відкриває великі можливості для трейдерів та шлях до фінансової незалежності. Дорога на ринок Форекс починається з основ: вивчення теорії та методів аналізу, стратегій та особливостей ринку, практики на демо-рахунку та чіткої системи управління ризиком. У цій статті детальніше про наступне: що таке Форекс, як він працює, його основи та що потрібно початківцю для торгівлі.

 

НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ

Продовжено доступ до міжнародних електронних ресурсів наукової інформації: баз даних компанії Clarivate – Web of Science; компанії Elsevier – Scopus, SciVal, ScienceDirect, Funding Institutional, Elsevier Health, Researcher Academy, Mendeley; а також до повнотекстових електронних ресурсів на порталі Research4Life. Доступ до найважливіших джерел інформації сприяє інтеграції дослідницької інфраструктури університету в світовий науковий простір. 

9 квітня 2024 року відбудеться вебінар «Референс-менеджер Mendeley – необхідний інструмент у роботі дослідника». Під час заходу будуть розглянуті питання: налаштування роботи з Mendeley; створення, організація та управління власною бібліотекою; формування посилань та списку використаних джерел у наукових роботах; створення профілю дослідника у мережі Mendeley.


  

Чи була корисною для Вас інформація?

  

 

Консультанти:

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 68-79-29
  [email protected]

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua