Україна та світ | Бізнес і підприємництво | Березень 2024

 

АНАЛІЗ ЗАКОНОПРОЄКТІВ

Зміна інституційного дизайну БЕБ та переатестація його працівників входять до програми України з МВФ. Але такі зміни насамперед потрібні Україні – щоб бізнес розумів «правила гри» та не очікував візиту «маски-шоу» у будь-який момент. Детально про законопроєкти, які пропонують різні концепції реформування БЕБ.

 

ЕКОНОМІКА В УМОВАХ ВІЙНИ

Національний банк оприлюднив черговий монетарний огляд, у якому дав коротку оцінку макроекономічної ситуації в Україні за січень – лютий 2024 року. Темпи споживчої інфляції у країні сповільнюються, водночас спостерігається пожвавлення економічної активності та зростання попиту на робочу силу. Зовнішня торгівля, попри загострення ситуації на українсько-польському кордоні, розширюється, а дефіцит державного бюджету навіть в умовах обмеженого зовнішнього фінансування поки що не викликає особливого занепокоєння.

 У лютому 2024 року інфляція зафіксована на найнижчому рівні з 2020 року – 4,3% у річному вимірі. Індекс очікувань ділової активності НБУ покращився до 47,5 порівняно з 41 у січні, але залишився нижче “нейтрального” рівня у 50 пунктів. Кількість нових вакансій на ринку продовжує поступово зростати і є наразі вищою, ніж рік тому, але досі не сягнула середнього за 2021 рівня. Активність же шукачів роботи залишається на стабільно низькому рівні. Центр економічної стратегії підготував інтерактивний Трекер економіки України під час війни.


 Енергосистема України витримала зиму, використовуючи газ лише власного видобутку. На фоні блокади польського кордону для вантажівок, морський та залізничний види транспорту б’ють рекорди з перевезень. Доходи Держбюджету в лютому зросли через авансову сплату дивідендів державними банками та підприємствами. Інститут економічних досліджень та політичних консультацій  опублікував черговий випуск Макроекономічного моніторингу України.

 

ПОВОЄННЕ ВІДНОВЛЕННЯ УКРАЇНИ

Офіційні новини та думки експертів про хід формування та реалізації Плану відновлення України, міжнародну підтримку та економічне зростання - у черговому Дайджесті відновлення України  від Офісу реформ КМУ.

Центр економічної стратегії та Інститут економічних досліджень та політичних консультацій підготували шостий випуск Контролю витрат на відновлення.  Спеціальна тема події — безбар’єрна відбудова. Чи дотримуються вимог безбар’єрності при відновленні звільнених територій? Що потрібно Україні для інклюзивної відбудови і як подолати обмеження у цій сфері?

Для планування повоєнної відбудови і відновлення України важливо знати думку громадян України: що вони думають про питання довкілля та енергетики в час війни. Якою бачать Україну майбутнього та її повоєнну відбудову, що є пріоритетним, а що можна відкласти на завтра, чи готові до вступу в ЄС? Відповіді на ці та інші питання ви знайдете в аналітичній записці, підготовленій на основі всеукраїнського соціологічного опитування.

 

БІЗНЕС

Побоювання українського бізнесу щодо безпеки зростають, довгострокові плани — погіршуються, а рівень невизначеності залишається досить високим. Проте, незважаючи на всі ці фактори, майже половина респондентів зазначила, що їхній бізнес очікує на зростання оборотів у 2024 році. Про це свідчать результати опитування про стан та потреби бізнесу в умовах війни.

Українські підприємці пройшли через ще один рік війни. І попри безпекові, фінансові, логістичні та кадрові проблеми, компанії продовжують відновлюватися й розвиватися. Саме це було у фокусі уваги досліджень стану бізнесу від низки аналітичних організацій. Коротко про стан економіки та компаній на лютий 2024  – у матеріалі.

 

ІСТОРІЇ УСПІХУ

Холдинг PRM Group запрацював на початку повномасштабної війни на гроші, які її засновник позичив у друзів. Завдяки досвіду ведення різнопрофільних бізнесів, компанія змогла у стресові перші тижні війни проаналізувати потреби ринку, сформулювати портрет клієнта, виявивши його реальні та потенційні потреби і зайняти абсолютно вільну нішу. В інтерв’ю Forbes засновник компанії Дмитро Шуманов розповів, як холдинг розвивається під час війни та підкорює міжнародну торгівлю.

У черговому випуску подкасту «Хроніки економіки» поговоримо про особливості кавового бізнесу зі співзасновником компанії "Фунт кави" Феліксом Безруком. Як кава з плантацій у Центральній Америці опиняється у ваших ранкових горнятках, які виклики для ринку створює глобальне потепління та чи реально заробити на кав'ярні?

 

МАРКЕТИНГ ТА ТОРГІВЛЯ

2023 рік продовжив випробовувати українських споживачів на стійкість та здатність адаптувати власні звички і підходи до реалій сьогодення. «Делойт» в Україні дослідив, як змінилася споживацька поведінка українців у другий рік великої війни. Це дослідження дозволяє відстежити динаміку купівельної активності українців, зокрема порівняти її з періодом до повномасштабного вторгнення та спрогнозувати 2024 рік.

Штучний інтелект у маркетингу – це більше, ніж інструмент, це творчий партнер. У матеріалі досліджується вплив штучного інтелекту на маркетинг, підкреслюється, як він підвищує креативність, залучення клієнтів, операційну ефективність і точність повідомлень.

 

РЕКЛАМА. БРЕНДИНГ

Статистика показує, що від 10% до 50% трафіку на інтернет-магазини генерується через контекстну рекламу, саме тому її завжди можна вважати ключовою та невіддільною частиною бізнес-стратегій. 2024 рік не є винятком. Як e-commerce бізнесу ефективно рекламуватися у digital у 2024 році? Огляд ключових інструментів.

Від місцевого магазину до глобальної компанії: історія японського модного бренду Uniqlo. Ця компанія  – своєрідний феномен на міжнародному ринку з великою кількістю покупців по всьому світу. Історія розвитку бренду є цікавим та повчальним прикладом не лише для ритейлерів одягу, а й для всіх підприємств.

У новому випуску подкасту «Бесіда про бренди» читачів чекає бренд-експеримент. Разом з Володимиром Чернером, виконавчим директором діджитал агенції New Strategies Group, використаємо нейромережі, щоб показати, як створити бренд з нуля за 60 хвилин. Розкриємо промти ChatGPT, завдяки яким згенеруємо інсайт, неймінг бренду, створимо дизайн логотипу та упаковки в Midjourney.

  

РИНОК ПРАЦІ

Виклики невизначеності в умовах війни, звуження поля прикладання праці, його структурні та якісні зміни, масштабні потоки вимушених переселенців і мобілізація поглибили проблеми у сфері зайнятості. Попри поступову адаптацію економіки до нових умов функціонування, в Україні зберігається високий рівень безробіття. Про  регіональні аспекти відновлення ринку праці в Україні в умовах війни – у матеріалі.

2024 рік почався динамічно: на ринку праці побільшало шукачів, через що зросла конкуренція. А от роботодавці, навпаки, ще не такі активні — кількість пропозицій роботи на ринку нижча, ніж минулого року. Про зміни на ринку праці дізнавайтеся в дослідженні Work.ua.

На третій рік війни ринок праці зіткнувся з гострим дефіцитом кадрів. Бізнесу дедалі складніше знайти фахівців, тому він намагається зберегти своїх спеціалістів. Іноді – ціною порушення трудового законодавства. Чи поглибилася тінізація трудових відносин на тлі можливого посилення мобілізації? Спойлер: ринок праці детінізувався, але не все так однозначно.

 

СВІТОВА ЕКОНОМІКА

Київська школа економіки опублікувала черговий випуск регулярного дайджесту про вплив виходу іноземних компаній на економіку рф. Якщо з початку російського вторгнення в Україну відсоток компаній, які згортають операції в рф, різко зростав, то протягом останніх 18 місяців співвідношення тих, хто йде чи залишається, практично не змінюється. Близько  32,5% компаній вже заявили про вихід з ринку рф або призупинили свою діяльність, але 57,5%  все ще залишаються присутніми в країні.

UK inflation fell more sharply than expected to the lowest level in 2 1/2 years, bolstering investor expectations that the Bank of England will be able to reduce borrowing costs in the coming months.

                                                        

НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ

 Продовжено доступ до міжнародних електронних ресурсів наукової інформації - баз даних компанії Clarivate – Web of Science; компанії Elsevier – Scopus, SciVal, ScienceDirect, Funding Institutional, Elsevier Health, Researcher Academy, Mendeley; а також до повнотекстових електронних ресурсів на порталі Research4Life. Доступ до найважливіших джерел інформації сприяє інтеграції дослідницької інфраструктури університету в світовий науковий простір 

9 квітня 2024 року відбудеться вебінар «Референс-менеджер Mendeley – необхідний інструмент у роботі дослідника». Під час заходу будуть розглянуті питання: налаштування роботи з Mendeley; створення, організація та управління власною бібліотекою; формування посилань та списку використаних джерел у наукових роботах; створення профілю дослідника у мережі Mendeley.

 

  

 

Чи була корисною для Вас інформація?

  

 

Консультанти:

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 68-79-29
  [email protected]

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua