Україна та світ | Бізнес і підприємництво | Листопад 2023

 

ЗАКОНОДАВСТВО

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про скасування мораторію податкових перевірок бізнесу. Прийняття цього законопроєкту є одним зі структурних маяків у рамках співпраці з Міжнародним валютним фондом.

 

ЕКОНОМІКА В УМОВАХ ВІЙНИ

Вітчизняна економіка упродовж двох років демонструє ознаки дивовижної стійкості в умовах російської агресії і спромоглася не лише зберегти значну частку власного потенціалу, але навіть зробила перші кроки до відновлення країни. Попередні підсумки 2023 та прогнози на 2024 рік – у матеріалі.

Вперше з минулого літа економічні очікування українців стали негативними. Потреби України в додатковому фінансуванні державного бюджету збільшилися до 67,5 млрд доларів США. Україна імпортує електроенергії більше, ніж експортує. Безробіття зростає третій місяць поспіль.  Центр економічної стратегії підготував інтерактивний Трекер економіки України під час війни.

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій  опублікував черговий випуск Макроекономічного моніторингу України, в якому представлено основні цифри, тенденції та події жовтня 2023 року.

 

ПОВОЄННЕ ВІДНОВЛЕННЯ УКРАЇНИ

 Офіційні новини та думки експертів про хід формування та реалізації Плану відновлення України, міжнародну підтримку та економічне зростання -  у черговому Дайджесті відновлення України.

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій презентував черговий випуск моніторингу видатків на відновлення України. Експерти  розглянули зміни, що відбулися за останній місяць у сфері відновлення, та проаналізували публічні видатки на проєкти відбудови. Спеціальна тема події — розмінування України, його перспективи та міжнародний досвід, який міг би нам допомогти.

 

БІЗНЕС

 У листопаді бізнес другий місяць поспіль надав стримані оцінки поточних результатів своєї діяльності. Воєнні дії та їх наслідки, посилення безпекових ризиків, розрив логістичних ланцюгів, а також брак кваліфікованих працівників продовжували стримувати економічну активність підприємств та негативно вплинули на їхні очікування. Про це свідчать результати щомісячного опитування підприємств.

 Українські стартапи демонструють більший оптимізм та активність порівняно з традиційним бізнесом в умовах війни. Дослідники пов'язують це зі складністю генерування та втілення нових ідей в умовах кризи для звичайних компаній. Про це свідчить дослідження Gradus Research для Web Summit 2023.

 

ІСТОРІЇ УСПІХУ

 Незмінного віцеголови холдингової компанії Berkshire Hathaway Чарльза Мангера не стало 28 листопада у віці 99 років. У свій час він кардинально змінив інвестиційну стратегію теперішнього мільярдера Воррена Баффета. Як Чарлі Мангер допоміг Воррену Баффету стати мільярдером та найвидатнішим інвестором сучасності?

 

МАРКЕТИНГ ТА ТОРГІВЛЯ

 Інфлюенсер-маркетинг, який раніше був лише маленькою частиною великого маркетингового світу, тепер став ключовою стратегією в цифровій ері.  Бренди та інфлюенсери, які адаптуються до нових тенденцій, безсумнівно, процвітатимуть у цьому динамічному середовищі. 6 трендів інфлюенсер- маркетингу на 2024 рік, які все змінять.

Factum Group Ukraine у партнерстві з Всеукраїнською рекламною коаліцією оприлюднили результати дослідження «Тенденції 2023 в управлінні маркетинговими комунікаціями». Метою дослідження була оцінка впливу війни на маркетингові комунікації, розуміння існуючих викликів перед маркетинг-командами та планів на майбутнє.

 

БРЕНДИНГ

 Продавати товари та послуги у сучасному світі, насиченому інформацією та альтернативами, стає дедалі складніше. Особливо якщо враховувати поступове зниження довіри до брендів з боку споживачів. Щоб стати успішним, продукту вже замало бути привабливим — компаніям необхідно вибудовувати довіру між собою та аудиторією. Які тенденції впливають на розвиток брендів зараз та залишаться з нами у найближчому майбутньому?

  

РИНОК ПРАЦІ

У серпні цього року рівень безробіття в Україні становив 15,1 %. Це – найнижчий показник від початку повномасштабної війни, що свідчить про поступове відновлення ринку праці. Однак більша половина молодих людей в Україні працює не за фахом, отже є необхідність синхронізації ринку праці та освітніх послуг. Про молодіжний сегмент ринку праці України в період повномасштабної війни – у матеріалі.

 У листопаді ситуація на ринку праці відповідала сезонним коливанням: після буму вакансій у жовтні кількість пропозицій роботи зменшилася. Водночас кількість відгуків від шукачів уперше за 2023 рік зросла. І хоча говорити про подолання дефіциту кадрів ще дуже рано, це дає підґрунтя для стриманого оптимізму на майбутнє. Про це свідчать результати дослідження платформи Work.ua.

 

СВІТОВА ЕКОНОМІКА

 Якщо з початку російського вторгнення в Україну відсоток компаній, які згортають операції в рф, різко зростав, то протягом останніх 15 місяців співвідношення тих, хто йде чи залишається, практично не змінюється. Близько 33,8% компаній вже заявили про вихід з ринку рф або призупинили свою діяльність, але 43,0% все ще залишаються присутніми в країні. Про це йдеться у щотижневому моніторингу аналітичного центру при Київській школі економіки про вплив виходу іноземних компаній на економіку рф.

Донедавна Боснія та Герцеговина в сучасній історії Європи була країною, яка зазнала наймасовішого знищення у війні. Про повоєнну відбудову в Боснії та Герцеговині, основні підводні камені повоєнної реконструкції, містопланування після війни, а також про шлях України у своєму плані відновлення. – у матеріалі.

 Аргентина - унікальна країна з економічної точки зору. Попри значний економічний потенціал, вона роками перебуває у глибокій економічній кризі, інфляція там перевищує 140%, а майже половина населення живе за межею бідності. На тлі економічних проблем аргентинці обрали несподіваного президента - радикального лібертаріанця Хав'єра Мілея. Проте чи матиме така політика успіх? І у чому взагалі причина аргентинської економічної кризи? Про це у черговому подкасті “Хроніки економіки”.

                                                        

НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ

До 31 грудня 2023 р. триває доступ до колекцій Cambridge University Press (420 рецензованих академічних журналів) та Oxford University Publishing (понад 500 журналів), найбільш авторитетних видавництв наукової літератури з різних галузей знань. Умови доступу до ресурсів: з локальної мережі університету. 

 Долучайтеся до онлайн-курсу від Prometheus "Початок роботи з ChatGPT". Ви дізнаєтеся про цікаві можливості застосування штучного інтелекту для вирішення щоденних завдань. Курс містить велику кількість практичних порад, поданих зрозумілою для новачків мовою.

 Інформаційний бібліографічний список «Нові надходження» містить друковані та електронні книжкові видання, які поповнили фонд бібліотеки СумДУ у вересні-жовтні 2023 року. До вашої уваги новинки з усіх галузей знань, зокрема з економіки.

 

  

 

Чи була корисною для Вас інформація?

  

 

Консультанти:

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 68-79-29
  [email protected]

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua