Україна та світ | ІТ-дайджест | Березень 2024

 

ПОЛІТИКА У СФЕРІ ІТ

Parliament approved the Artificial Intelligence Act that ensures safety and compliance with fundamental rights, while boosting innovation. It aims to protect fundamental rights, democracy, the rule of law and environmental sustainability from high-risk AI, while boosting innovation and establishing Europe as a leader in the field. The regulation establishes obligations for AI based on its potential risks and level of impact.

Політики ЄС перейнялися монополією великих корпорацій у сфері технологій і розробили новий законопроєкт (Digital Markets Act)1, який має на меті цю монополію ліквідувати та вносить низку змін у звичний устрій технологічного ринку. Як зміниться цифровий світ через нові регуляції ЄС? І як це вплине на користувачів таких месенджерів, як WhatsApp і Messenger?

  

ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ

Researchers at Simon Fraser University (SFU) in Canada have unveiled new AI technology that enables 3D capture and editing of real-life objects. Soon, rather than merely taking 2D photos, everyday consumers will be able to take 3D captures of real-life objects and edit their shapes and appearance as they wish, just as easily as they would with regular 2D photos today.

Усе, що ви хотіли знати про нейромережі, та чим вони можуть бути корисні. Безпілотні автівки, комп’ютерний зір, діагностика хвороб, створення зображень, текстів, музики – це все робота нейромереж. У статті розповідається про одне з найвидатніших досягнень людства та чи треба його боятися?

Штучний інтелект є досить чутливою сферою для людства. Як з ним жити сьогодні й завтра – долучитись чи триматися на безпечній відстані? Журнал “ELLE” запросив шістьох українських науковиць поміркувати над питаннями взаємодії з ШІ, а також розповісти про свою актуальну наукову діяльність, яку вони й надалі розвивають попри всі суворі виклики сьогодення.

The report «Preparing National Research Ecosystems for AI: Strategies and progress in 2024» offers a comprehensive analysis of the integration of artificial intelligence in science and research across various countries. It addresses both the advancements made and the challenges faced in this field, making it a valuable read for science leaders, policy-makers, AI professionals, and academics.

Інженери створили найбільший у світі комп'ютерний чіп для ШІ. Комп'ютер, створений на його базі, зможе обробляти системи штучного інтелекту з приблизно 24 трильйонами параметрів.

 

КІБЕРБЕЗПЕКА

З'явилися ШІ-хробаки, які можуть автоматично поширюватися через AI-агентів, викрадати дані та розсилати спам. Розроблений хробак може автоматично поширюватися від одного штучного інтелекту до іншого, потенційно викрадаючи дані та розсилаючи спам.

На «Українському радіо» почала виходити програма «Кібероборона» про безпеку в цифровому просторі, про можливі ризики та загрози, а також різноманітні шахрайські пастки та злочинні схеми. Випуски можна прослухати на сайті УР або ознайомитися з текстовою версією.

Researchers from IBM and Vrije Universiteit Amsterdam recently discovered "GhostRace" — a new version of the attack on the Linux core that allows attackers to access and leak sensitive data. The attack exploits a combination of two types of attacks: speculative execution and race conditions. 

Експерти з кібербезпеки виявили вразливість у чат-ботах зі штучним інтелектом, яка дає можливість хакерам підслуховувати приватні розмови. Цей недолік безпеки присутній у багатьох сервісах ШІ, включаючи ChatGPT, і може бути використаний зловмисниками, які перебувають у тій самій мережі або навіть віддалено.

 

ПРОГРАМУВАННЯ

GitHub запустив бета-версію нової функції автоматичного сканування коду для виявлення та виправлення вразливостей безпеки під час його написання. Розробники обіцяють, що нова система зможе усувати понад дві третини виявлених вразливостей, тож вони зможуть зосередитися на складніших завданнях, а не витрачати час на рутинне виправлення помилок.

Запускай код прямо в браузері: найкращі онлайн-компілятори для C++, PHP, Python, Java, C#, Go і не тільки. Не завжди є доступ до улюбленої IDE, або час на її запуск. Але коли потрібно швидко перевірити якийсь простий функціонал або втілити нову ідею, стане у пригоді онлайн-компілятор.

More recently, organizations have started contemplating generative AI’s impact on software development and its ability to effectively generate code. AI-enabled tools will have a major impact on software development, increasing the volume and velocity of code delivery and innovation. However, there are ethical and practical guardrails that need to be considered.

Компанія Cognition представила Devin – новий інструмент, розроблений на основі штучного інтелекту, який здатний самостійно виконувати різноманітні інженерні задачі. Штучний інтелект в ІТ може стати незамінним помічником, взявши на себе частину роботи ІТ-спеціаліста.

 

РОБОТИЗАЦІЯ

Гарвардські дослідники створили те, що вони характеризують як «інтелектуальну рідину» — або програмовану рідину з унікальною структурою, яка дозволяє їй радикально змінювати свої властивості. Хоча речовина не може бути буквально “розумною”, вона надзвичайно чутлива. Дослідники стверджують, що рідина може мати широкий спектр застосувань, особливо в робототехніці.

 

МОБІЛЬНІ МЕРЕЖІ. МОБІЛЬНІ ПРИСТРОЇ

Однією з передових інновацій є технологія eSIM, яка відкриває нові можливості в підключенні до мобільних мереж. Детально про те, що таке технологія eSIM і як її підключити.

DxOMark has released a new report that reveals the battery consumption of popular messaging, short video, and extended video format apps. DxOMark Says SMS, Instagram Reels Draining Your Phone Battery Fast: Tips to Identify Battery Draining Apps.

 

ПЕРЕДАЧА ДАНИХ

Швидкість передачі даних по оптоволокну обігнала домашній інтернет в 1,2 мільйона разів. Швидкість, якої досягли дослідники, становить 301 терабіт на секунду. Це еквівалентно передачі 1800 фільмів у форматі 4K за одну секунду.

 

КАР’ЄРНІ МОЖЛИВОСТІ В ІТ

Гайд для DevOps: навички, ресурси, поради для побудови кар’єри. Професія DevOps-інженера перебуває на перетині розробки, тестування, адміністрування та менеджменту. Універсального набору навичок, які б відчинили вам двері в усі компанії відразу, на думку автора, не існує. Усе залежить від технологій та підходів кожного бізнесу. Тому порада від автора статті: почати з вивчення базових навичок, а потім прокачуватися під вимоги конкретної компанії.

IT наразі є єдиною галуззю, де панує ринок роботодавця, тоді як у інших секторах ринку праці тенденція зворотна. Як знайти першу роботу в IT у 2024 році, коли на одну вакансію сотні претендентів — поради.

  

НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ. НОВІ НАДХОДЖЕННЯ

Пропонуємо до ознайомлення навчальний посібник «Програмування мовою PHP» О. Васильєва, який містить найважливішу інформацію про основні синтаксичні конструкції PHP, принципи організації програм, особливості їх використання.

До вашої уваги вебінар «Рішення Clarivate для розробки вашої рейтингової стратегії». Ви дізнаєтеся, як рішення, дані та послуги Clarivate можна використовувати для підтримки стратегії рейтингу вашого університету. Дата: 25.04.2024. Час: 10:15 – 11:15. Потрібна реєстрація.

 

 

Чи була корисною для Вас інформація?

  

 

 

Консультанти:

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 68-79-29
  [email protected]

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua