Україна та світ | Соціодайжест | Березень 2024

 

СОЦІОЛОГІЯ

Нещодавно Інститут соціології НАН України розпочав серію науково-популярних публікацій. Черговим матеріалом в цій серії стала стаття старшої наукової співробітниці Інституту соціології НАН України кандидата соціологічних наук Світлани Шевченко «Польський напрям української воєнної міграції: чому важко його досліджувати?».

Про результати всеукраїнського опитування Інституту соціології НАН України “Стресові стани населення України в контексті війни”, зокрема про стресори військового часу, ресурси протидії стресу, доступні населенню України, стресові стани в умовах війни, а також їхні наслідки для повсякденного життя українців у програмі «Про науку. Компетентно» розповіла завідуюча відділом соціальної психології Інституту соціології НАН України доктор соціологічних наук Олена Злобіна.

Як показало опитування, майже 65% громадян у побуті розмовляють українською. Про це свідчать результати опитування компанії Gradus Research у межах проєкту "Градус суспільства під час війни", яке проводили 20-23 грудня 2023 року.

У лютому 2024 року, порівняно з груднем 2023 року, частка українців, які вважають, що справи в країні розвиваються в правильному напрямку, знизилась. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного 5-10 лютого 2024 року.

 

ПСИХОЛОГІЯ

Поради психологів, як мінімізувати шкоду від станів, викликаних довготривалим стресом. Понад половина (55%) опитаних українців зазначили, що останнім часом відчувають втому. Такі результати дослідження Gradus Research, проведеного в грудні 2023 року опубліковані в лютому 2024 р. Водночас дослідники констатують зменшення практично удвічі відчуття страху і паніки – із 49% на початку повномасштабного вторгнення до 25% зараз.

An AI system that offers emotional support via chat. Researchers at Hefei University of Technology and Hefei Comprehensive National Science Center recently worked to develop an AI-based platform that can provide non-professional, but potentially helpful, psychological support.

 Світові практики. Як британський чат-бот допоміг не соромитися ментальних проблем? І дозволив вчасно отримати допомогу від лікарів тим, хто раніше не наважувався це зробити.

Як тримати психічне здоров'я у 2024 році - поради від терапевтів. Психічне здоровʼя, за словами Гая Вінча, клінічного психолога, автора першої емоційної допомоги та співведучого подкасту Dear Therapists, це шлях до всього іншого. Що радить Вінч та інші експерти всім, щоб тримати «цей стрижень, який дозволяє досягти успіху або зазнати невдачі», на імʼя mental health?

  

ПОЛІТОЛОГІЯ

Чи близькі українцям європейські цінності? Яким є російський імперський проєкт? Як війна вплинула на формування української політичної нації? Чи сприйнятливі українці до авторитаризму? Про все це та багато іншого розповів у своєму інтерв’ю на подкасті «(На)памʼять» Українського інституту національної памʼяті директор Інституту соціології НАН України член-кореспондент НАН України Євген Головаха.

 

ДЕМОГРАФІЯ

В Україні розробили стратегію демографічного розвитку. Ця стратегія розрахована до 2040 року. Розробкою займалося Міністерство соціальної політики разом з Інститутом демографії та соціальних досліджень НАН, експертами та міжнародними партнерами. Метою стратегії є забезпечення довгострокового відтворення населення України, здатності людей адаптуватися до змін із збереженням та покращенням ключових соціально-демографічних характеристик.

Як впливає війна на демографію України? Чи повернуться ті, хто виїхав на початку повномасштабного вторгнення? Чи варто очікувати нового відтоку людей? Чому депопуляція населення є неминучою? Про все це та багато іншого у своєму інтерв’ю для «Еспресо» розповіла директор Інституту демографії та проблем якості життя НАН України академік НАН України Елла Лібанова.

 

ГЕНДЕРНА ПОЛІТИКА

У період відбудови та відновлення після війни важливо враховувати у нормативно-правових актах принципи гендерної рівності. Принцип «build back better», який Україна планує застосовувати під час відбудови, можна застосовувати і при формуванні економічної та соціальної політики, підвищуючи її ефективність та людиноцентричність. Це означає, що при розробці законів та реформ необхідно враховувати рівні можливості для чоловіків та жінок, а також включати до НПА норми, що сприятимуть гендерній рівності.

 

КУЛЬТУРА

У контексті російсько-української війни культура є територією та ресурсом для спротиву. З локальної вона стає планетарною — українські письменники, поети промовляють нині до всього світу і є вислуханими. Інтерес до української культури росте. Про культуру в час війни, нове воєнне покоління, переосмислення української мови й виклики збереження історичної спадщини розповідає Ірина Старовойт — поетеса, літературознавиця, доцентка кафедри культурології Українського католицького університету.

За межі зеленішої трави: стратегії відновлення українського культурного поля понад кордонами. У цьому дослідженні висвітлено низку критичних проблем, що постають перед українським культурним майбутнім через війну та російську агресію в Україні. Цей звіт підготовлено спільно з Українським інститутом та у партнерстві з CEC ArtsLink.

 

МОЛОДІЖНІ ІНІЦІАТИВИ

У статті «Молодіжні банки як інноваційна технологія молодіжної участі» представлено досвід впровадження в Україні молодіжних банків, що є однією з ефективних і дієвих форм молодіжної участі, які успішно діють у різних країнах світу. Молодіжний банк - це молодіжне об’єднання, що стимулює молодіжні ініціативи шляхом фінансової підтримки соціальних проєктів, що реалізуються молоддю в територіальних громадах. 

Нині в Україні є понад 2 тис. волонтерських можливостей, до яких долучається молодь. UWN поцікавився в Міністерства молоді та спорту України, як відомство розвиває молодіжну політику в умовах війни. З лютого 2023 року в країні діє Український молодіжний фонд. Структура створена для підтримки молодіжних проєктів, серед яких – забезпечувати кадровий потенціал. 

 

СОЦІАЛЬНА РОБОТА

Ця стаття «Присвоєння закладами вищої освіти України професійних кваліфікацій із соціальної роботи: що не так із цим» характеризує нормативні вимоги до присвоєння професійних кваліфікацій та практику їх присвоєння як закладами вищої освіти (ЗВО), які здійснюють підготовку здобувачів за галуззю знань 23 «Соціальна робота», так і кваліфікаційними центрами. Проведений аналіз підтверджує, що повна чи часткова професійна кваліфікація описується в затвердженому професійному стандарті. ЗВО, які присвоюють професійну кваліфікацію, повинні враховувати вимоги професійного стандарту, але чинна практика є далекою від цих норм

  

НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ

Продовжено доступ до міжнародних електронних ресурсів наукової інформації: баз даних компанії Clarivate – Web of Science; компанії Elsevier – Scopus, SciVal, ScienceDirect, Funding Institutional, Elsevier Health, Researcher Academy, Mendeley; а також до повнотекстових електронних ресурсів на порталі Research4Life. Доступ до найважливіших джерел інформації сприяє інтеграції дослідницької інфраструктури університету в світовий науковий простір.

Шість суперкниг для кар'єри та життя. Як почати кар’єру з нуля? Як підготуватися до викликів професійного життя? Як комунікувати, думати, аналізувати ? Як стати кращим у своїй справі і досягти успіху? Пропонуємо ТОП-6 книжок-підказок, які допоможуть як на професійному шляху, так і в особистому повсякденному житті.

9 квітня 2024 року відбудеться вебінар «Референс-менеджер Mendeley – необхідний інструмент у роботі дослідника». Під час заходу будуть розглянуті питання: налаштування роботи з Mendeley; створення, організація та управління власною бібліотекою; формування посилань та списку використаних джерел у наукових роботах; створення профілю дослідника у мережі Mendeley.

 

 

Чи була корисною для Вас інформація?

  

  

 

Консультанти:

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 68-79-29
  [email protected]

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua