Україна та світ | Медіадайджест | Жовтень 2023

 

МЕДІА

Редакції онлайн-медіа України не мають спільного підходу до жанру блогів, його меж та вимог до якості. Також різниться розуміння ролі та значення цього формату текстів. Отже, потенціал найвільнішого медійного жанру здебільшого залишається нерозкритим – не відбувається можливої якісної суспільної дискусії та не реалізується повноцінне різнобічне представництво політичних сил. Таких висновків можна дійти, підсумовуючи результати моніторингу Інституту масової інформації, проведеного у 25 популярних українських інтернет-виданнях.

Тетяна Смирнова: «Не ототожнюйте медіа з журналістикою».  На цьому наголосила медіаюристка, директорка з юридичних питань 1+1 media Тетяна Смирнова під час панельної дискусії «Новий закон “Про медіа”: адаптація до нових правил гри» на Donbas Media Forum 2023.

 

ЖУРНАЛІСТИКА

Як розповідати історії про ветеранів, не вдаючись до стереотипів? Які терміни краще використовувати у матеріалі, аби коректно описати героя? Про що не потрібно запитувати у ветеранок? Відповіді на ці та інші запитання Ви знайдете у рекомендаціях «Як писати про ветеранів», які створила команда Українського ветеранського фонду спільно з ветеранами.

Етики багато не буває і що значить етика в журналістиці? Яких принципів етики треба дотримуватися в межах системи журналістської освіти? Та що відбувається із викладанням журналістської етики в українських університетах? Діана Дуцик, членкиня Комісії з журналістської етики, викладачка Могилянської школи журналістики, виконавча директорка Українського інституту медіа та комунікації розмірковує про сучасну освіту медійників та аналізує результати опитування викладачів факультетів журналістики.

 

ДЕЗІНФОРМАЦІЯ

Одними з найбільших загроз штучного інтелекту є дезінформація і масове поширення пропаганди, які генеруються за допомогою цієї технології. Тому зараз у світі намагаються розробити віртуальних асистентів, котрі швидко надавали б дані щодо правдивості інформації. Про це повідомила юристка, членкиня Комітету Мінцифри з питань розвитку штучного інтелекту Ольга Петрів.

USAID-Internews опублікувало результати опитування про споживання медіа. Тільки 38 % українців вважають дезінформацію нагальною проблемою.

 «Екосистема фейків». Команда українського фактчекінгового проєкту VoxCheck представила нове дослідження про поширення російської дезінформації у Європі. За січень-жовтень 2023 року у медіа шести європейських країн виявили 8296 російських фейків.

 

РЕКЛАМА

LinkedIn запустив нову маркетингову кампанію, яка зосереджена на складності B2B маркетингу та тому, що люди за межами галузі не мають уявлення, що означають фахові B2B терміни.

Кожного дня ми зіштовхуємося з контентом: читаємо новини, інфодописи в соцмережах, переглядаємо відео. Однак не на всіх публікаціях затримуємо увагу. Ми часто бачимо схожі між собою картинки, шаблонні тексти, рекламні макети, зібрані зі стокових знімків. Єдиний спосіб для брендів зацікавити інтернет-користувачів - запропонувати унікальний, креативний і разом з тим релевантний контент. Хто такий контент-мейкер та як опанувати професію?

 

МОВОЗНАВСТВО

 У матеріалі розглянуто найпоширеніші мотивації, що спонукали до зміни мовної поведінки, а також труднощі, що виникали в процесі. Хто і як планував перехід на українську і як повномасштабна війна змінила мовну поведінку українців?

 Українська підкорює нові серця. Перехід до домінування української мови в соціальних мережах відображає зростання національної ідентичності та культурного відродження в Україні. Як відбувається мовний зсув в українських соціальних медіа: цифрова декларація ідентичності?

 

ЛІТЕРАТУРОЗНАВСТВО

За феноменальні здібності та нереальний талант Івана Франка номінували на Нобелівську премію! Письменник не дожив до можливого всесвітнього визнання лише кілька місяців. Акім Галімов в проекті "Реальна історія" розкаже, яким Франко був насправді, які сторінки з його біографії від нас приховували за радянських часів та які його неймовірні таланти залишилися несправедливо забутими.

 

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ

Які найпопулярніші онлайн-видання України  мають акаунт у ТіkТоk? Скільки з них верифіковані? Поширеною практикою є те, що окремі акаунти в ТіkТоk мімікрують під медіабренди. Недоброчесні користувачі використовують логотипи, назви та ставлять хештеги, нібито вони є представниками відповідних медіа. Медіа України в ТіkТоk: перші кроки в незвіданому просторі.

Телеграм залишається основною соцмережею для отримання новин під час війни. Про це під час презентації результатів щорічного дослідження USAID-Internews щодо споживання медіа «Українські медіа, ставлення та довіра у 2023 році» розповіла заступниця директорки Internews в Україні Оксана Майдан.

 

НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ

Регулярні дослідження порушень прав працівників медіа в Україні демонструють істотне зростання онлайн-погроз, онлайн-булінгу, втручання у приватне життя та інших форм порушень прав людини в інтернеті щодо журналістів, блогерів та громадських активістів через публічний характер їхньої роботи. Освітня платформа Prometheus пропонує новий безкоштовний курс «Цифрова безпека журналістів та інших працівників медіа». Долучайтеся!

Триває доступ до колекції журналів видавництва Cambridge University Press. Колекція Cambridge Journals Online містить понад 420 рецензованих академічних журналів з різних галузей знань, зокрема з мови та лінгвістики. Умови доступу: з локальної мережі університету.

Долучайтеся до вебінару Elsevier «SciVal: від даних до захопливих розповідей про дослідження» та дізнайтеся, як максимально ефективно використовувати SciVal для ефективної комунікації та представлення вашого наукового доробку. Дата події: 16.11.2023. Час: 11.00. Потрібна реєстрація.

 Обожнюєте читати біографії відомих людей? Цікавитеся історичними постатями та подіями? Тоді до Вашої уваги  ̶  бестселер експрем’єр-міністра Великобританії та найвідданішого друга України Боріса ДЖОНСОНА, який називається «Фактор Черчилля. Як одна людина змінила історію». Книга розкриє подробиці обох світових воєн та роль Черчилля в них.

 

Чи була корисною для Вас інформація?

  

 

Консультанти:

Бібліотека Сумського державного університету
вул. Харківська, 116,
м. Суми, Україна, 40007

  +38 (0542) 68-79-29
  [email protected]

У разі використання матеріалів із сайту Бібліотеки СумДУ посилання на ресурс обов’язкове!

library.sumdu.edu.ua