jQuery(window).on('load', function() {new JCaption('img.caption');});
Ukrainian (UA)Russian (CIS)English (United Kingdom)

Музей історико-краєзнавчих досліджень
Сумського державного університету

Музей історико-краєзнавчих досліджень СумДУ був відкритий 20 травня 2008 року до Дня науки.

Основа колекції музею почала формуватися ще в 1993 році з ініціативи канд. філол. наук Віктора Борисовича Звагельського. До процесу поповнення колекції згодом долучилися викладачі, співробітники і студенти університету. Експонати збирали під час етнографічних та археологічних експедицій, польових досліджень, візуальних спостережень.

Бібліотека Конотопського інституту СумДУ

У 2001 р. було створено Регіональну науково-дослідну лабораторію – центр історичного краєзнавства СумДУ. Її співробітники були штатними (Звагельський В. М., Власенко В. М.) або за сумісництвом викладачами кафедри історії (Дегтярьов С. І., Німенко Н. А. та ін.)

Співробітники Лабораторії разом із викладачами кафедри історії здійснили велику кількість наукових розробок, результатом яких стали: участь в організації наукових конференцій, понад 20 тематичних виставок і презентацій та 4 археологічних експедиції, написання більше 200 наукових, близько 80 публіцистичних та майже 3 тис. енциклопедичних статей, присвячених різним напрямам історичної науки. Праці співробітників Лабораторії та викладачів кафедри історії публікувалися й за кордоном: у Болгарії, Німеччині, Польщі, Росії, Сербії, Чехії.

Колекція музею складається з понад 1 тис. експонатів, серед яких предмети археології, етнографії, ілюстративні, документальні та фотоматеріали, що хронологічно охоплюють період від пізнього палеоліту (40 тис. років тому) до сьогодення.

Основу експозиції становлять розробки історико-краєзнавчого спрямування науковців СумДУ. Цінні експонати подарували конотопські краєзнавці В. О. Борошнєв, В. М. Терещенко й О. В. Євтушенко. Понад 200 студентів поповнили колекцію своїми знахідками. Частина археологічних експонатів музею отримана внаслідок експедицій, що проводилися Центром історичного краєзнавства СумДУ разом з Інститутом археології НАН України на території Сумського, Конотопського, Глухівського, Шосткинського, Кролевецького районів нашої області. Активну участь у них брали учнівська й студентська молодь Сумщини.

У музеї знаходиться карта Сумської області, на якій позначені пам’ятки археології, архітектури та культури. Це архітектурні (монастирі, собори, церкви, дзвіниці, синагоги) й світські садиби, будинки, споруди, пам’ятники садово-паркового мистецтва, музеї, державні історико-культурні та природні заповідники, місця різних історичних подій, пам’ятники видатним людям тощо.

Поруч із картою розміщені портрети земляків – видатних істориків – М. О. Макаренка, О. М. Лазаревського, С. А. Таранушенка, Я. А. Марковича, М. Ф. Сумцова, архієпископа Філарета (Гумілевського).

Бібліотека Конотопського інституту СумДУ

Музей розподілено на декілька зон. Одна з них містить природничо-географічні відомості про Сумщину (клімат, флора та фауна). Інші присвячені історичним подіям і постатям від первісного ладу до сьогодення Сумської області. Експозиція музею містить багато документів і фотоматеріалів з історії м. Сум та Сумського державного університету.

Широко представлені, здебільшого документальними матеріалами, періоди національно-визвольного руху українського народу початку ХХ століття, Української революції 1917–1919 рр. та міжвоєнний, зокрема в еміграції. Багато фотоматеріалів, документів, нагород, речових пам’яток періоду Другої світової війни. Цінними є фронтові листи, медалі, зброя, фотокартки та особисті речі учасників воєнних подій.

В етнографічній частині музею привертають увагу предмети селянського побуту ХІХ – початку ХХ ст. Окрема кімната музею частково відтворює інтер’єр тогочасної української хати. Тут є й покуття, найсвятіше та найпочесніше місце у селянській хаті, з іконою, прикрашеною рушником-божником, лампадою, і лава, біля якої стоїть прядка, а також відтворено плетінь-тин, яким українці огороджували своє подвір’я. Традиційні знаряддя ткацького виробництва: гребні, човники, веретено. Колекцію цієї тематики доповнюють вишиті сорочки, рушники, личаки – взуття, сплетене з лика, постоли – шкіряне взуття. Також знаходяться гончарний посуд ХІХ – початку ХХ ст., знайдений у Глухові, в Тростянецькому та Білопільському районах, дерев’яний посуд, рогач, серп – основне жнивне знаряддя українців упродовж багатьох віків та інші предмети побуту.

Унікальними та найбільш давніми предметами у музеї є зуб і тазова кістка мамонта, кам’яна зернотерка доби бронзи (ІІ тис. до н. е.), речі народів скіфської та слов’янської культур (залишки зброї, господарських і ремісничих знарядь, кераміка).

Бібліотека Конотопського інституту СумДУ

Поряд із цими експонатами представлені репродукції картин слобожанських художників ХІХ – початку ХХ ст. (портрети відомих землячок, сюжети з повсякденного життя), які є частиною колекцій Сумського художнього музею ім. Н. Х. Онацького та Національного художнього музею України.

Почесне місце займають результати досліджень науковців СумДУ, особливо на історико-краєзнавчій ниві. В експозиції представлені монографії, журнали, копії наукових статей, грамоти, що свідчать про наукові успіхи, результати досліджень науковців СумДУ.

Музей СумДУ є результатом великої та копіткої праці науковців. Він відіграє важливу роль не лише в житті університету, а й є джерелом знань, збереження історичної пам’яті.

Метою діяльності музею є демонстрація здобутків дослідників СумДУ у сфері історико-краєзнавчих досліджень; наочне викладення історичних і культурологічних дисциплін студентам; формування у студентів навичок до пошукової, науково-дослідницької, краєзнавчої роботи; формування у молодого покоління розуміння нерозривного взаємозв’язку минулого, сучасного і майбутнього України; вивчення, охорона й пропаганда пам’яток історії та культури Сумщини;  проведення культурно-освітньої роботи серед студентської молоді та інших верств населення.

У музеї проводяться екскурсії для школярів, студентів, викладачів, гостей університету й усіх бажаючих.

Музей історико-краєзнавчих досліджень СумДУ є візитною карткою університету.

Щорічно музей приймає велику кількість відвідувачів: студенти, викладачі, учні шкіл міста й області, чисельні делегації, гості університету як з України, так і з різних куточків світу.

Екскурсії проводяться українською, російською й англійською мовами.

Наша адреса:
40007, м. Суми, вул. Римського-Корсакова, 2, Бібліотечно-інформаційний центр, 3-й поверх, кім. 310.

Режим роботи:
за вимогою.
Про екскурсії бажано домовлятися заздалегідь за телефоном : (0542) 33-10-39.

 

НОВІ НАДХОДЖЕННЯ

Animation

ЕЛЕКТРОННІ РЕСУРСИ